Mostar: Prije sedamnaest godina obnovljen Stari most

Na današnji dan 2004. godine u Mostaru je svečano otvoren obnovljeni Stari most, remek-djelo orijentalne arhitekture iz 16. stoljeća, čija je obnova, zajedno s pripremama, trajala gotovo sedam godina.

Ideja tadašnjeg gradonačelnika Mostara Safeta Oručevića, bil je da ponovna izgradnja Starog mosta okupi ljude, gradove i države iz cijelog svijeta a da novi Stari most trajno baštini ideju Spomenika mira koji će promovirati i afirmirati mirovne inicijative i okupljati ljude iz cijeloga svijeta.

Takvu ideju podržali su u startu UNESCO i Svjetska banka (World bank), kao i brojne zemlje i lideri koji su pozvani kako bi ovaj projekat iz Mostara, postao i službeno – međunarodni projekat mira, pomirenja i zajedničkog života u multietničkom okruženju ovog Grada, Bosne i Hercegovine i cijele regije.

Upravo pod takvim kredom, Stari most i historijska jezgra uvrštene su 23.jula 2004.godine u raritetnu i neusporedivu riznicu kulturnog bogatstva svijeta, pod zastavom Unescoa.

Svečanost otvaranja obnovljenog Starog mosta, srušenog granatama HVO-a tokom agresije, 9. novembra 1993. godine, upriličena je u prisustvu mnogobrojnih izaslanstava, predsjednika država, premijera, ministara vanjskih poslova, članova kraljevske obitelji te brojnih predstavnika međunarodnih organizacija.

Stari most u Mostaru ima izražen luk četiri metra širok i 30 metara dug, koji svojom visinom od 24 metra, na najvišem mjestu, dominira rijekom Neretvom. S oba kraja završava s jednim obrambenim tornjem – Hellebija na sjeveroistoku i Tara na jugozapadu, koji se zajedno nazivaju “mostari” (carinici na mostu po kojima je grad dobio ime).

Luk je napravljen od lokalnog kamena “tenelija”, a njegov oblik je proizvod mnogih nepravilnosti koje su nastale deformacijom intradosa (unutarnje linije luka). On se može opisati kao kružnica koja je s obje strane pritisnuta. Umjesto temelja, most počiva na vapnenčkim upornjacima koji se na razini rijeke nastavljaju zidinama koje nose tornjeve.

(Vijesti.ba)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *