Maroko pobijedio Portugal i postao prva afrička reprezentacija u polufinalu SP-a!

Maroko je ušao u historiju, postao prva afrička reprezentacija koja se plasirala u polufinale Svjetskog prvenstva! Lavovi Atlasa danas su napravili novi podvig i savladali Portugal u četvrtfinalnom obračunu u Kataru.

Bilo je prilika na obje strane u prvih četrdesetak minuta meča, potpuno je bilo jasno da izabranici selektora Walida Regraguija nisu na travnjak istrčali kako bi se branili.

Do vodstva su marokanski reprezentativci došli u 42. minuti, sjajno je skočio En-Nesyri nakon centaršuta Attiyata sa strane, pogriješio je portugalski golman Costa s istrčavanjem, koje je napadač Seville kaznio pogotkom glavom – 1:0!

Ubrzo nakon gola Maroka, zaprijetio je Ferdnandes na drugoj strani, ali nije imao sreće. Vezista Manchester Uniteda pogodio je prečku pred sami kraj poluvremena.

Potom je Ounahi pobjegao u kontru i odlično odigrao na lijevu stranu za Attiyata, koji iz prve puca pored gola. Da je napravio još jedan korak, bio bi u puno boljoj situaciji…

Poluvrijeme je zaključeno minimalnim vodstvom Marokanaca.

Puno sreće imali su Portugalci na početku drugog dijela. Ziyech je poslao oštru loptu iz slobodnjaka u peterac, Marokanci su se nagurali pred Costu koji nije vidio loptu, ali se sjajno našao i odbranio. No, odbio je loptu u El-Yamiqa od kojega se odbila malo kraj stative. Malo je nedostajalo da Maroko zabije i drugi.

U šestoj minuti drugog poluvremena ušao je Cristiano Ronaldo (umjesto Nevesa), ubrzo nakon toga dvije prilike nisu realizovali Ramos i Fernandes.

Cheddira je mogao staviti tačku na trijumf Maroka, ali upropastio je obećavajući kontranapad u 75. minuti.

Sjajno je zatim šutirao Felix u 83. minuti, ali fenomenalno je odbranio marokanski čuvar mreže Bono, koji se pružio koliko je dug i širok da sačuva vlastitu mrežu.

Ronaldo je u nadoknadi istrčao kontru i šutirao, ali odbranio je Bono i taj pokušaj. Cheddira je ubrzo nakon toga zaradio drugi žuti karton i napustio travnjak, ali ni igrač više u posljednjim trenucima nije pomogao Portugalu. Čak je Zakaria mogao udvostručiti prednost Maroka, ali nije iskoristio stopostotnu šansu, kada se našao oči u oči sa Costom.

I to je bilo to. Ostalo je 1:0 za novu veliku senzaciju u režiji Marokanaca, a portugalska ekipa se oprostila od Mundijala.