Liga prvaka: Očekivane pobjede Manchester Cityja i Reala, odlično suđenje Peljte u Leipzigu (Foto)

U prva dva susreta nokaut faze Lige prvaka očekivane pobjede favorita, Reala i Manchester Cityja

U prvim utakmicama nokaut faze Lige prvaka svjedočili smo očekivanim pobjedama favorita – Manchester Cityja protiv Copenhagena u gostima 2:1, odnosno, Real Madrida u gostima protiv Leipziga 1:0.

RB Leipzig i Real Madrid su se sastali u 1/8 finala Lige prvaka, ovo je bila prva utakmica ovog dvoboja a krajnji rezultat je bio 0:1, u korist ekipe iz Madrida

Ovu utakmicu odlično je sudio naš Irfan Peljto, zajedno sa svojom sudačkom ekipom, i na samom početku utakmice već su imali posla kada je poništen gol njemačke ekipe, nakon pregleda Vara ustanovljena je odluka sudija i na semaforu je ostalo 0:0.

Zatim je usljedilo ispitivanje snaga, da bi u 10. minuti nakon jedne akcije slovenski reprezentativac Benjamin Šeško šutirao iz izgledne situacije, ipak golman Andriy Lunin je odbranio ovu priliku.

Posebno nekih veliki šansi nije bilo do kraja poluvremena, igra se odvijala na sredini terena sa pokušajima na obje strane gdje su ekipe igrale vrlo oprezno.

Brahim Diaz u drugom poluvremenu tačnije u 48. minuti fantastičnim golom donosi prednost Kraljevskom klubu.

POGLEDAJTE GOL REALA U LEIPZIGU

Treba istaći da je sudija Irfan Peljto utakmicu držao pod kontrolom i da nije bilo većih problema.

Bivši fudbaler zagrebačkog Dinama, Dani Olmo, pokušao je u 72. minuti da ugrozi golmana Reala, ali ukrajnski golman fantastično brani.

Odličnu priliku preko Viniciusa je imao Real, sjajan prodor Brazilca, ali ipak stativa je bila saveznik ekipe RB Leibziga.

Zatim je usljedilo par prilika na strani njemačke ekipe u kojima su se našli Šeško i Simons nakon čije prilike su svi mislili da je gol ipak sjajni Lunin se pokazao, a ovo nije dobro po bh. prezerentaciju ako ovako Lunin bude branio protiv naše selekcije u martu.

Tako Lunin koji je sigurno jedan od heroja ove utakmice uz fantastičan gol Diaza donosi Realu minimalnu prednost pred revanš koji se igra u Madridu.

Manchester City na pogon De Bruynea slavio pobjedu u Danskoj

U okviru osmine finala Lige prvaka, Kopenhagen je na svom terenu dočekao snažni Manchester City. Utakmica je završila pobjedom gostiju rezultatom 1:3.

Kopenhagen je prethodno bio domaćin Manchester Cityju 2022. godine, kada su odigrali neriješeno 0:0, unatoč tome što su domaćini imali igrača više više od tridesete minuta.

Manchester City je dominirao tokom cijele utakmice. Nije trebalo dugo čekati na prvu veliku priliku. Nakon jednog centaršuta, Dias je skočio najviše, šutirao, golman je kratko odbio, ali Ake se nije snašao iako je bio u odličnoj poziciji. Tri minute kasnije, Kevin De Bruyne postiže svoj prvi gol sezone u Ligi prvaka. Foden je odigrao sjajan pas Belgijancu koji majstorski pogađa mrežu golmana Grabare.

Uslijedila je nova povreda za igrače Pepa Guardiole, igru je napustio Grealish, a zamijenio ga je Doku. Skupo je koštalo poigravanje Edersona s loptom, koji je “poklonio” loptu gostima, a Mattsson je maestralnim udarcem izjednačio na 1:1.

Strijelac gola je imao još jednu odličnu priliku u 39. minuti, ali nije bio precizan.

U samom finišu prvog poluvremena svjedočili smo novoj majstoriji Kevina De Bruynea koji je majstorski uposlio Bernanda Silvu, a ovaj je uspio matirati golmana i postići svoj prvi pogodak u Ligi prvaka. Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 1:2.

Prva značajna šansa u drugom poluvremenu dogodila se u 53. minuti kada su Rodri i Kevin De Bruyne izveli odličnu kombinaciju, ali je golman domaćih sjajno intervenisao. Gosti su nastavili s dominacijom u drugom dijelu igre. U 68. minuti, Doku je “prevario” svog čuvara i uputio snažan šut, ali je golman Grabara još jednom bio na visini zadatka, braneći udarac i održavajući rezultat nepromijenjenim.

U 75. minuti utakmice, gostujući tim je izveo još jednu sjajnu akciju. Bernardo Silva je upito odličan centaršut, a Erling Haaland je bio na pravom mjestu ali je pogodio okvir gola. Kopenhagen nije uspio stvoriti ozbiljne prilike u drugom dijelu utakmice, dok je engleski tim bio taj koji je dominirao tokom cijelog susreta.

U posljednjim trenucima utakmice, golman Grbara nije uspio spasiti svoj tim. Foden je postigao pogodak nakon asistencije Kevin De Bruynea za konačnih 1:3. Revanš utakmica osmine finala Lige prvaka između Kopenhagena i Manchester Cityja zakazana je za 6. mart na Etihad stadionu.

Kopenhagen – Manchester City 1:3 (De Bruyne 10’, Mattsson 34’, Silva 45+1’, Foden 92’)