Kvalifikacije za EP košarkaša: “Zmajevi” u Rigi deklasirali Grke

Košarkaška reprezentacija BiH zabilježila je novu pobjedu u kvalifikacijama za Eurobasket i to protiv Grčke.

Zmajevi su u latvijskoj Rigi savladali Grčku rezultatom 84:69.

Odlično Zmajevi otvaraju susret, trojkom Penave bilježe prednost od 9:5, a zatim nastavljaju dizati razliku, da bi zakucavanjem Kamenjaša “pobjegli” na dvocifrenu distancu od 25:14. Prvu četvrtinu naši momci zaključuju rezultatom 26:18.

U istom ritmu nastavljaju u drugoj dionici, a trojkom Sulejmanovića podižu razliku na 13 poena (36:23) u 13. minuti. Ipak, uslijedio je pad u igri bh. tima, što Grci kažnjavaju i prilaze na 39:35.

Srećom, brzo Zmajevi ponovo uspostavljaju kontrolu nad utakmicom, poenima Lazića i Sulejmanovića vraćaju pristojno vodstvo od 49:37. Poluvrijeme je završeno upravo tim rezultatom.

U trećoj četvrtini BiH je nastavila igrati konstantno, bez većih oscilacija, a kao plod takve igre prednost naše selekcije je rasla pa smo nepune tri minute prije kraja ove dionice imali velika 23 poena prednosti (63:40).

Ipak, Grci su u nastavku popravili svoju igru, koja se nekako poklopila sa isključenjem njihovog selektora. U samom finišu trećeg perioda grčki košarkaši su napravili seriju 9:0 i skoro prepolovili prednost naše se selekcije, koja je u posljednjih deset minuta ušla sa 13 poena viška (64:51).

Već na startu odlučujuće četvrtine BiH je brzo stigla do prednosti od 19 poena, i to zahvaljujući Sulejmanoviću i Gegiću.

BiH je do kraja držala konce utakmice u svojim rukama i na kraju zasluženo slavila sa 84:69.

Prvo ime naše selekcije ali i kompletne utakmice bio je Emir Sulejmanović sa 23 poena, koji je uz to upisao 13 skokova. Odličan je bio i Kenan Kamenjaš bio je postiao 16 koševa.

Najefikasniji u sastavu Grčke bio je Vassilis Kavvadas sa 14 poena. (sc, fa, tl)