Kraj evropskog sna: Elfsborg surovo kaznio Velež za greške

Potopom na Grbavici od strane Elfsborga okončana je Veležova evropska avantura ovog ljeta, koja je učinila ponosnim svakog navijača ovog velikog kluba iz Mostara, koji se digao iz pepela nakon što je godinama bio u velikoj krizi.

Elfsborg je večeras surovo kaznio sve greške igrača Veleža, prvenstveno Tarika Isića, te potpuno razbio Rođene savladavši ih s visokih 1:4 (0:2).

U play-offu Konferencijske lige će Elfsborg igrati protiv Feyenoorda, koji je u dva meča sa ukupnih 6:0 porazio Luzern.

Početak utakmice bio je kao iz najgore noćne more za Velež, pošto Elfsborg već u 3. minuti dolazi do vodstva. I to na kakav način…

Dodavali su se u odbrani Veleža, a onda je Tarik Isić napravio katastrofalnu grešku i loptu predao u noge Pera Fricka, koji rutinski pogađa za 0:1. Šok za više od 13.000 prisutnih na Grbavici.

Palo je tada sve u vodu, ali imao je Velež nekoliko dobrih napada u narednih nekoliko minuta. Pokušavali su Brandao i Nemanja Anđušić, potom i Dženan Zajmović, ali bezuspješno.

Kada se činilo da se Velež oporavio od početnog šoka, u 16. minuti dolazi novi. Jeppe Okkels s lijeve strane bježi Harisu Ovčini, ulazi u sredinu i fenomenalnim udarcem matira Slavišu Bogdanovića za 0:2.

Potom do 30. minute nismo vidjeli uzbuđenja, a onda kreće veliki pritisak Veleža, koji je tražio gol koji bi mu oživio nadu da može barem do produžetaka.

U 41. minuti je sa više od 25 metara po lopti raspalio Slaviša Radović, ali golman Ronning zaustavlja njegov sjajan šut. U finišu prvog dijela nova šansa za Rođene. Radovac fenomenalno pronalazi Zajmovića koji se prikrao iza leđa odbrane gostiju, ali glavom na kraju šutira preko gola.

Kako je počelo prvo, tako je i drugo poluvrijeme na startu donijelo hladan tuš za Rođene. Već u 47. minuti je jedna duga lopta prošla Gojanija i odbila se od Isića, a onda je uzima Okkels i matira Bogdanovića za ogromnih 0:3.

Nije se dugo čekalo na novu grešku Isića. U 51. minuti je pored njega prošla još jedna lopta, a potom on u kaznenom prostoru ruši protivničkog igrača i to je penal.

Udarac Ronera s bijele tačke brani Bogdanović, ali na odbijenu loptu natrčava Frick i pogađa za ogromnih 0:4.

Potom je totalno pao ritam utakmice, trener gostiju Thelin je povukao najbolje igrače na klupu i samo su gosti, ali i domaći, odrađivali posao do kraja. U 77. minuti je Ndione imao dobru šansu, ali je Bogdanović odbranom spriječio petardu.

Devet minuta prije kraja gol postiže rezervista Dejan Georgijević, koji lijepim volej udarcem matira Ronninga za 1:4. Tako je samo ublažio poraz Veleža, a rezultat se do kraja nije mijenjao.

Treba napomenuti i da je Velež u nadoknadi ostao s desetoricom, pošto je upravo Georgijević napravio pravu glupost. Udario je igrača gostiju nakon što je igra zaustavljena, a Glova mu je pokazao put ka svlačionici u 90. minuti…

Konferencijska liga, 3. pretkolo:

Velež – Elfsborg 1:4 (2:5) (Georgijević 81′ / Frick 3′, 52′ , Okkels 16′, 47′)

Stadion Grbavica. Gledalaca: 13.000. Sudija: Filip Glova (Slovačka). Žuti kartoni: Isić, Ćosić (Velež); Strand, Berndhardsson (Elfsborg). Crveni karton: Georgijević (Velež).

VELEŽ: Bogdanović, Radović, Zeljković, Isić (Zvonić), Ovčina, Hasanović (Pršeš), Radovac, Ćosić (Cvijanović), Anđušić (Vehabović), Brandao (Georgijević) i Zajmović.

ELFSBORG: Ronning, Strand (Zanden), Jarjue, Vaisanen, Larsson (McVey), Romer, Holst, Gojani (Olsson), Okkels (Bernhardsson), Alm i Frick (Ndione).