Konačno: Zmajice ostvarile pobjedu na otvaranju Lige nacija!

Ženska fudbalska reprezentacije pobijedila je jučer u Győru Bjelorusiju sa 2:1 u susretu prvog kola grupe B4 UEFA Lige nacija.

Prvi dobar pokušaj imao je bh. tim u 4’ kad je Maja Jelčić šutirala sa distance i pogodila prečku. Dvije minute poslije Selma Kapetanović odlično centrira sa lijeve strane, a Maja Jelčić glavom loptu šalje u mrežu i donosi prednost Zmajicama.

Kapetanović je u 11’ pokušala iz dobre pozicije sa lijeve strane, ali je slabo šutirala i golmanica Nataliya Voskobovich je uhvatila loptu.

Domaći sastav u 11’ izjednačuje rezultat. Anna Pilipenko je ubacila sa lijeve strane, a Anastasiya Linnik glavom postiže gol.

Marija Ana Milinković je u 21’ imala pokušaj glavom, ali je Voskobovich zaustavila njen udarac. Minutu poslije priliku na drugoj strani imala je Linnik, međutim Nikolina Todorić odlično brani.

Do kraja prvog poluvremena obje ekipe su imale još po jednu priliku. U 44’ Pilipenko je pokušala iz povoljne pozicije, ali ne njen šut izblokiran na gol-liniji. U 2’ sudijske nadoknade Voskobovich je zaustavila pokušaj Emine Ekić.

U nastavku nije bilo prilika sve do 67’ kad Milena Nikolić kreće prema protivničkom golu i šutira sa 15-ak metara sa lijeve strane, ali je bjeloruska golmanica još jednom bila na visini zadatka. Bjelorusija je imala dobru priliku u 86’ kad je Todorić zaustavila udarce Karyne Alkhovik i Anne Pilipenko.

Pobjedu izabranicama Samire Hurem donijela je Andrea Gavrić u 87’. Golmanica Nataliya Voskobovich je na 40 metara od gola izvela slobodan udarac, ali je njen pokušaj da uposli saigračicu presjekla Gavrić i sa velike udaljenosti poslala loptu u nebranjenu mrežu.

U drugom susretu grupe Češka je na gostovanju u Krškom pobijedila Sloveniju sa 2:0. Bosna i Hercegovina će se u drugom kolu u Trening centru NS/FS BiH u Zenici 26.09. u 16:00 sati sastati sa Slovenijom. Istog dana u 17:00 sati na programu je meč Češka-Bjelorusija.

Bjelorusija-Bosna i Hercegovina 1:2 (1:1)

Stadion: Gyirmóti, Győr. Sutkinja: Abigail Byrne (Engleska). Pomoćne sutkinje: Lisa Rashid, Georgia Ball (Engleska). 4. sutkinja: Stacey Pearson (Engleska).

Golovi: 0:1 Jelčić (6), 1:1 Linnik (14’), 1:2 Gavrić (87’).

Žuti kartoni: Šabanagić, Nikolić (BiH).

Bjelorusija: Nataliya Voskobovich, Valeryia Bohdan, Anastasiya Novikava, Anna Kozyupa, Yuliya Slesarchik, Anna Sas (76. Valeriya Belaya), Anastasiya Pobegaylo (69. Anastasiya Shlapakova), Anastasiya Linnik, Anna Pilipenko (90+1. Milana Surovtseva), Anastasiya Shuppo (69. Karyna Alkhovik), Viktoryia Valiuk. Selektor: Yuri Maleev.

Bosna i Hercegovina: Nikolina Todorić, Gloria Slišković, Marija Ana Milinković, Amela Kršo, Ena Šabanagić, Marija Aleksić, Selma Kapetanović (75. Andrea Gavrić), Emina Ekić (56. Ena Taslidža), Dajana Spasojević (75. Aida Hadžić), Maja Jelčić (90+4. Una Rankić), Milena Nikolić. Selektorka: Samira Hurem.