Ko će biti domaćin završnice Kupa BiH za rukometaše?

U završnicu Kupa BiH za rukometaše plasirali su se Izviđač CO iz Ljubuškog, tuzlanska Sloboda, Vogošća i Hercegovina iz Nevesinja.

Dok su Tuzlaci, Ljubušaci i Vogošćani, na neki način, “starosjedioci” u završnicama ovog takmičenja, barem u posljednje četiri godine, ekipa Hercegovine je napravila iznenađenje izbacivši iz daljeg takmičenja banjalučki Borac.

Gdje će se održati završnica Kupa BiH za sezonu 2022/2023.?

Odluka još nije poznata, a bit će donesena najvjerovatnije u idući utorak, 25. aprila, kada se sastaje Upravni odbor RSBiH. Tom prilikom bit će donesena odluka o tome koliko klubova ispada ove sezone iz Premijer lige (pet prema staroj odluci ili tri prema novom tumačenju pravilnika), a moguće i o domaćinu završnice Kupa.

Prošle godine završni turnir je odigrana u Ljubuškom, kada je Izvičađ CO pobijedio Slobodu (32:25). Godinu prije, završnica je bila upriličena u Mejdanu, kada je trofej pripao Tuzlacima koji su pobijedili Vogošću (27:22), a dvije godine prije u Doboju gdje Sloboda pobijedila Izviđač CO (29:28).

Septembra 2020. godine Sloboda je osvojila Kup BiH pobijedivši u Doboju ekipu Izviđača (Foto: TZL.ba, arhiva)

Slobodi je ovo četvrta završnica u nizu, igrali su tri finala, a osvojili dva. Izviđaču CO je ovo također četvrti put da su u završnicu, od toga su igrali dva finala, a trijumfovali su prošle godine.

Prema nezvaničnim informacijama, skoro svi učesnici završnice Kupa željeli bi da budu domaćini turnira – polufinala i finala. Po “nacionalnom odabiru”, domaćin bi trebala biti ekipa Hercegovine.

Što se Slobode tiče, najvjerovatnije neće konkurisati za domaćina, ali samo zbog toga što je dvorana Mejdan otprije rezervisana za koncert Zdravka Čolića.

Prema nekim informacijama iz rukometnih krugova, velike šanse da bude domaćin završnog turnira ima Vogošća.

U svakom slučaju, više će se znati 25. aprila na sastanku UO. (As)