(Piše: Dr. Jasenko Čomić, dipl. inž. geologije)
Gle čuda, napreduje izgradnja SPO Slatina (lamela O12a) “URBAN MARAKANA”, već je 12-13 sprat!
Iz Elaborata o geomehaničkim ispitivanjima terena za potrebe izgradnje stambeno poslovnog objekta lamela O12a, kojeg je izradila firma “EARTH” d.o.o. Tuzla, januara 2020. godine, a na osnovu kojeg su ishodovane potrebne dozvole za izgradnju građevine, sa dimenzijama u osnovi 16,0 x 30,0 m. Planirana spratnost lamele O12a iznosila je -2 podruma, prizemlje i 10 spratova.
U toku izvođenja zemljanih radova zbog geotehničkih karakeristika terena, prije svega hidrogeoloških uslova (visokog nivooa podzemne vode), odustalo se od izgradnje jedne podzemne etaže. Promjenjeno je temeljenje dato iz navedenog Elaborata i primjenjeno duboko na bušenim AB šipovima. Kao rezultat, nastupila je “kompezacija spratnosti” koja trenutno iznosi: -1 podrum, prizemlje i 12 spratova.
Izmjene i dopune Regulacionog plana za određene prostorne cjeline usvaja predstavnički organi tj. gradsko vijeće, međutim korektor u donošenju tih odluka u većini slućajeva ne predstavljaju predstavnici tehničkih struka.
U toku izvođenja radova geotehnički nadzor vršio je državni službenik tzv. ekspert koji sada obnaša visoku funkciju rukovodioca gradskog organa uprave, kršeći time Zakon o radu što predstavlja zloupotrebu ovlaštenja (sukob interesa sa njegovim službenim dužnostima).
Građani Slatine se pitaju zašto nisu pozvani u prostorije mjesne zajednice na javne rasprave za nacrte planskih dokumenata na koje se plan odnosi.
Komunalna infrastruktura prvenstveno toplifikacija domaćinstava u ulici VI bosanske brigade ostala je samo pusta želja, stavljajući domicilne građane u rang drugog reda naspram budućih stanovnika novih građevina prostorne cjeline Slatina 1.
Brojni mještani naselja Slatina u Tuzli su potpisali peticiju u znak protesta protiv gradnje stambeno poslovnog objekta na igralištu Marakana.
Reakcija gradske strukture i na moju žalost akademske zajednice je izostala, odražavajući time mentalno stanje društva u BiH. (Piše: Dr.sc.Jasenko Čomić, dipl. inž. geol., direktor firme “Georad” d.o.o. Tuzla)