Upozorenja: Izborne malverzacije veće nego ikad

Više od 100 hiljada birača iz inozemstva imat će pravo glasa na predstojećim lokalnim izborima, najviše iz regije, Srbije i Hrvatske. Prema nezvaničnim informacijama, pojedine stranke već znaju na koliko glasova mogu računati iz dijaspore. Stručnjaci upozoravaju da su prijetnje za izborne prevare veće nego ikad, a zabrinjavajuće je što nema adekvatnih reakcija, jer je šema izbornih prevara uveliko poznata.

-Pošteno se ne može ići na izbore, i mi moramo krasti, dovoljno je pametnom da shvati u kakvom mi ambijentu živimo.A živimo gdje je do sada bilo najpopularnije da glasaju umrli, čija su imena godinama na biračkim spiskovima. Pred ove izbore situacija je eskalirala, kažu stručnjaci. Sve je više onih birača čiji se identitet krade. I to iz inostranstva, kaže Vehid Šehić, bivši član Središnjeg izbornog povjerenstva BiH

-Uzimaju se lični podaci, političke partije etablirane prave analize izlaznosti birača po pojedinom izbornom ciklusu, pa kad vide da neko ne izlazi 3,4 puta, onda ga prijave da glasa putem pošte. Tu se većinom koriste udruženja naših građana van teritorije BiH koja su u principu monoetnička. Koriste se usluge vjerskih zajednica koja animiraju građane da se registruju za izbore. Kad dobiju ovjeru da mogu glasati ,opet dolaze u te prostorije i zna se ko je to organizovao. Glasat će svi za tu stranku-rekao je Šehić i dodao da je problem što se može otkriti pojedinac, ali ne i onaj ko je naložio nezakonite radnje. Kako sankcije, poput suspenzije učešća na narednim izborima nema, praksa se nastavlja.

On kaže da određene institucije na lokalnom nivou koje izdaju potvrde da neko stanuje na toj i toj adresi također vrše krivična djela zloputotrebu službenog položaja i izdaju falsifikovane isprave, a da upravo na ove radnje godinama upozoravaju iz državne Agencije za zaštitu ličnih podataka.

I Centralna izborna komisija je uvidila ogroman broj prijavljenih za glasanje van Bosne i Hercegovine. Prvi put su objavili Izvod registriranih birača za glasanje izvan BiH, kako bi bile spriječene nepravilnosti.

-Ukoliko nam i nakon zaključenja Centralnog biračkog spiska bude dostavljen dokaz da je birač bez njegovog znanja registriran da glasa putem pošte, glasački paket koji dođe u Glavni centar za brojanje iz inostranstva na ime tog birača neće biti brojan, a birač ostvaruje svoje biračko pravo u općini prebivališta na biračkom spisku za glasanje na nepotvrđenim glasačkim listićima- izjavili su iz CIK-a.

Upitno je zašto nakon poziva stručnjaka, političkih subjekata i OSCE-a, SIPA, OSA i državno Tužilaštvo šute. Pojedničanih hapšenja za prevare tokom 2018. godine je bilo. Dva slučaja su i na Sudu BiH: oslobađajuća presuda i uslovna kazna. Većih reakcija nema.(bhrt,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *