Italija pobjednik Eurosonga, ispred Francuske i Švicarske

Večeras je održano finale 65. izdanja muzičkog takmičenja Eurovision Song Contest (Eurosong).

Pobjednikom je proglašen italijanski rock bend Måneskin koji je izveo pjesmu “Zitti e buoni”.

Måneskin na danskom jeziku znači mjesečina, a bend čine glavni vokal Damiano David, basistkinja Victoria De Angelis, gitarist Thomas Raggi i bubnjar Ethan Torchio. Osvojili su 524 glasova (318 publike i 206 žirija). Italija je od početka bila favorit na kladionicama.

Postali su popularni nakon što su osvojili drugo mjesto u jedanaestom izdanju italijanskog izdanja takmičenja X Factor 2017. godine. Članovi benda su se upoznali tako što su pohađali istu srednju školu.

Ime benda su odabrali kada su se morali prijaviti za Pulse, lokalno muzičko takmičenje za bendove koji su tek počeli s radom. Basistkinja Vikotrija je napola Dankinja pa su je ostali zamolili da razmisli o nekim danskim riječima. Tako su se složili oko naziva Måneskin.

Konačan poredak država

Kompanija Sony Music objavila je 2017. godine njihov debitantski singl “Chosen”. Prije tri godine objavili su “Morirò da re”, prvi singl na italijanskom jeziku koji je postigao ogromni komercijalni uspjeh.

Srbija je bila najveći favorit regiona na ovogodišnjem Eurosongu. Grupa “Hurricane” sa pjesmom “Loco Loco” osvojila je 15. mjesto. (kb)