Hrvatska sigurna protiv Malte, Norveška bolja od Crne Gore, Slovačka pobijedila Rusiju

Večeras su igrane utakmice trećeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine u okviru grupa A, E, G i H.

Crna Gora je u Podgorici izgubila od Norveške. Gosti su imali više loptu u posjedu, ali Crnogorci su kreirali nekoliko ozbiljnih prilika, no nisu uspjeli doći po pogotka. Strijelac jedinog gola na utakmici bio je Sorloth u 35. minuti.

Hrvatska nije imala problema protiv Malte (3:0) na svom terenu. Maltežani su se dobro držali u prvom poluvremenu, kada se desila i jedna diskutabilna situacija. Jedan od defanzivaca Vatrenih igrao je rukom, ali sudija se nije oglasio.

Ipak, Hrvati su došli do trijumfa u drugom dijelu utakmice. Prvo je Perišić u 62. minuti doveo svoju reprezentaciju u prednost, a u 76. minuti Modrić je iz penala pogodio za 2:0. Konačnih 3:0 postavio je Brekalo u 90. minuti.

Belgija je na svom terenu deklasirala Bjelorusiju (8:0). Bilo je šest različitih strijelaca. U prvom poluvremenu pogađali su Batshuayi, Vaneken, Trossard i Doku, dok su u drugom dijelu utkmice mrežu protivnika tresli Praet, Benteke, Trossard i Vaneken.

Ubjedljiva je bila i Nizozemska na gostovanju kod Gibraltara (0:7). U prvom poluvremenu viđen je samo jedan pogodak koji je djelo Berghuisa, dok su u drugom poluvremenu pogađali De Jong, dva puta Depay, Wijnaldum, Malen i Van de Beek.

Zaustavljen je odličan start Turske u kvalifikacijama, a prokockali su priliku da vežu treću pobjedu i remizirali su sa Latvijom (3:3). Turci su poveli golom Karamana u drugoj minuti, a Calhanoglu je udvostručio vodstvo u 33. minuti. Savalenieks je smanjio na 2:1 u 35. minuti.

Yilmaz je bio strijelac trećeg gola za Tursku u 52. minuti, a šest minuta poslije Uldrikis je pogodio za 3:2. Do kraja utakmice Latvijci su uspjeli doći do boda. Za konačan rezultat utakmice pogodio je Ikaunieks u 79. minuti.

Vels je golom Jamesa u 82. minuti pobijedio Češku na svom terenu (1:0). Na ovom susretu viđena su dva isključenja. Prvo je Shick u 49. minuti dobio direktan crveni karton, a potom je u 77. minuti kod domaćih Roberts zaradio drugi žuti karton.

Portugal je savladao Luksemburg na gostovanju sa 1:3 (1:1). Iznenađujuće su domaći poveli u prvom dijelu golom Rodrigueza, ali uslijedili su pogoci Jote, Ronalda i Paulinhe za trijumf Portugalaca.

Slovačka je na svom terenu bila bolja od Rusije (2:1). Škriniar je doveo Slovake u vodstvo u 38. minuti, a poravnao je Fernandes u 71. Ipak, samo tri minute poslije Mak je donio novu prednost domaćima, koju su zadržali do kraja.