Hrvatska remizirala, sumnjiv “penal” za Češku

Hrvatska i Češka odigrali su neriješeno na Hampden Parku u Glazgovu u okviru drugog kola grupe D Evropskog prvenstva, a rezultat je glasio 1:1.

Tomaš Souček je u četvrtoj minuti glavom šutirao malo preko gola. Veliku šansu imao je i Jakub Jankto u 13. minuti. Blizu pogotka bio je i Patrick Schick u 18. minuti kada mu je odbranio Dominik Livaković.

Prvu veću šansu za Vatrene imao je Ivan Perišić u 23. minuti kada je šutirao po sredini gola. Poslije intervencije VAR-a u 34. minuti dosuđen je kazneni udarac za Češku i žuti karton za Dejana Lovrena.

Lovren je bio okrenut u skoku leđima, čak su dva češka igrača “lećali” na njemu i laktom pogodio Schicka. Dosuđeni penal izazvao je brojne reakcije, a prema mišljenju mnogih prestrogo je dosuđen. Siguran sa bijele tačke u 37. minuti bio je Schick i doveo je Čehe u prednost od 1:0.

Samo dvije minute su trebale Hrvatskoj u drugom dijelu da se vrati u utakmicu, a Perišić je postigao lijep pogodak za 1:1. Vatreni su pokušali doći do potpunog preokreta, a u 73. minuti Nikola Vlašić je propustio veliku šansu.

Hrvatska je još jednu pravu priliku imala u 89. minuti, kada se pred golom našao Bruno Petković, no na kraju je samo izborio korner.

Sada Hrvatska priželjkuje poraz Škotske u susretu s Engleskom, a u 3. kolu i poraz Čeha protiv “gordog albiona”, te pobjedu protiv Škotske.  No, kako su danas igrali, teško da mogu računati na prolaz u drugi krug Eura.