Hrvatska remizirala s Belgijom i plasirala se u osminu finala, Maroko prvi u grupi

U sjajnoj grupi F tri reprezentacije su bile u konkurenciji za osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru. Maroko, Hrvatska i Belgija su tražile pobjedu u svojim posljednjim mečevima, s tim da je Vatrenim odgovarao i remi.

Ipak na kraju u narednu fazu takmičnje prošli su Maroko savladavši Kanadu sa 2:1, te Hrvatska koja je remizirala u sjajnom meču protiv Belgije 0:0.

Već na otvaranju utakmice Perišić je imao veliku šansu, ali sa vrha šesnaesterca loptu šalje pored gola. Belgija je uzvratila u 11. minuti, Carrasco je probio desnu stranu i poslao opasnu loptu kroz peterac na drugu stranu. Juranović je zaboravio na Mertensa, ali je on otišao previše u stranu i onda pucao u blok.

Dva minuta poslije, De Bruyne vuče kontru i onda savršeno proigrava Mertensa koji na ulasku u šesnaesterac puca visoko preko gola.

Sudija Taylor je u 15. minuti utakmice dosudio penal za Hrvatsku, ipak nakon asistencije VAR-a ta odluka je poništena, jer je Lovren bio u ofsajd poziciji.

Na otvaranju drugog poluvremna, De Bruyne je s desne strane poslao visoki centaršut na drugu stativu gdje je Lukaku dobio skok između stopera Hrvatske, ali je glavom spustio loptu u ruke Livakovića.

Uzvratila je Hrvatska dvije minute poslije. Gvardiol se priključio napadu i odlično odigrao Kovačiću koji na ulasku u šesnaesterac gađa bliže rašlje, ali Courtois odbija u korner.

Imala je Hrvatska još dvije prilike preko, Modrića i Brozovića, ali Courtois je sjajan na golu Belgije.

De Bruyne je u 60. minuti fantastično proigrao Carrasca koji je ušao s lijeve strane, ali mu je neko utrčao u blok. Lopta se odbija u noge Lukakuu koji tuče u praktički nebranjen gol, ali pogađa stativu.

Okušao se Modrić ponovo u 68. minuti, ali bez promjene rezultata. Imao je na drugoj strani Lukaku novu priliku pred golom Hrvatske, međutim lopta je nakon njegovog udaraca završila pored gola.

Igrao se 90. minut, a Thorgan Hazard je ubacio u šesnaesterac, a Lukaku je šutirao, ipak Livaković je bio siguran na golu Vatrenih.

U drugom meču večeri sastale su se reprezentacije Kanade i Maroka.

Od pete minute Maroko je poveo. Veliku grešku napravio je golman Kanade Milan Borjan, koji je izašao daleko sa svog gola da očisti jednu loptu, no samo ju je dodao ravno Ziyechu, koji ga je prebacio s više od 30 metara i pogodio praznu mrežu.

Povisio je Maroko na 2:0 u 23. minuti utakmice. Hakimi je uputio loptu prema centarforu Maroka, a stoperi Kanade katastrofalno su reagirali na nju. En-Nesyri je stigao do nje, jednostavno je ušao između Millera i Vitorije i lako zabio u prvi ugao Borjanovog gola.

Uspio je Maroko do kraja prvoh poluvreman postići još jedan gol, ali ovaj put u svoju mrežu. Ubacio je Adekugbe s lijeve strane, a stoper Maroka je loše zahvatio tu loptu, prevario svog golmana Bona i poslao je u vlastitu mrežu.

U drugom poluvremenu Kanada je bila ta koja je držala loptu u svom posjedu, ali nisu uspjevali kreirati neku veliku šansu pred golom Maroka. (Sc, TL)