Hrabar otpor Tuzla Cityja, minimalan poraz protiv favorita AZ Alkmaara

Tuzla City je večeras u prvoj utakmici 2. pretkola Konferencijske lige poražen od nizozemskog AZ Alkmaara rezultatom 1:0 (1:0).

Tuzlaci su u ovaj meč ušli kao autsajderi, ali sa optimizmom i nadom da mogu izboriti rezultat koji će im ostaviti šanse za revanš na Grbavici.

Tuzlaci su prvi i stvorili veliku priliku, a u njoj se našao Čeliković koji je odlično šutirao glavom, ali malo preko gola nizozemskog tima.

Nakon toga AZ preuzima potpunu inicijativu u igri i kako poluvrijeme odmiče tako igrom kratkih pasova, boljom motorikom i koordinacijom odnose i fizičku i taktičku prevagu na svoju stranu.

Igrala se 12. minuta kada je Odgaard spektakularnim potezom prevario dvojicu igrača Tuzla Cityja i izašao sam pred Fejzića. Golman Tuzlaka je pokušao spasiti što se spasiti da, ali je zakasnio i faulirao napadača AZ Alkmaara te skrivio penal.

Siguran izvođač najstrožije kazne bio je de Wit koji je tako donio vodstvo svom timu.

Nastavak prvog poluvremena donosi potpunu dominaciju nizozemske ekipe koja je u potpunosti držala konce igre i stvorila nekoliko dobrih situacija pred golom Tuzlaka.

Najbliži drugom golu bili su u 35. minuti nakon spektakularnog šuta Miloša Kerkeza sa velike udaljenosti, no njegov udarac zaustavila je prečka.

U nastavku su Plavi igrali kompakntno u odbrani, a na trenutke su radili presing koji se mogao isplatiti u 68. minuti susreta kada su uspjeli iznuditi grešku domaćih i stvoriti situaciju ‘2 na 2‘, no bili su previše spori u realizaciji i završnom pasu, pa je odbrana domaćih u posljednjem trenutku uspjela otkloniti opasnost.

U 76. minuti ekipa Dragana Jovića stiže do najbolje prilike na utakmici. Odbrana AZ Alkmaara reagovala je nespretno, a lopta je nakon gužve došla do Mehanovića koji je imao dosta dobru poziciju za šut, no dvoumio se između šuta ili kratkog centaršuta na drugu stativu, čime je upropastio najizgledniju šansu svog tima.

Zaprijetili su Tuzlaci i u 82. minuti kada je sa 25 metara udaljenosti Mešinović, ali lopta odlazi pored gola.

Do kraja susreta vrijedi izdvojiti još solidan pokušaj Mehanovića iz 88. minute kada je sa 20-tak metara iskosa sa lijeve strane pokušao savladati golmana domaćih, ali bez uspjeha, kao i priliku koju je minut kasnije imao de Wit ubacivši se iz drugog plana, no loptu je glavom poslao malo preko gola.

Utakmica je tako završena minimalnom pobjedom AZ Alkmaara 1:0, što je rezultat koji svakako može radovati Tuzlake imajući u vidu da su se po prvi put u svojoj historiji suočili sa ekipom ovakvog kvaliteta.

Pokazali su da je itekako moguće igrati protiv AZ Alkmaara te da se imaju pravo nadati čudu u revanšu.(Sport1)