Hat-trick igrača koji je zamijenio Ronalda u početnoj postavi: Portugal deklasirao Švicarsku

Portugal se prošetao do četvrtfinala Svjetskog prvenstva. Lakše nego se očekivalo, izabranici selektora Fernanda Santosa savladali su Švicarsku u večerašnjem duelu osmine finala SP.

Iznenađujuće, Cristiano Ronaldo danas je izostavljen iz prvog sastava. To mu se na velikim takmičenjima nije dogodilo od 2008. godine, a u vrhu napada zamijenio ga je Benficin golgeter Goncalo Ramos.

Santos se odlučio na taj potez i naposljetku pogodio – Ramos je u 17. minuti probio švicarsku mrežu fenomenalnim udarcem u prvi kut Yanna Sommera. Tako je, s 21 godinom i pet mjeseci, postao drugi najmlađi portugalski strijelac u historiji svjetskih prvenstava. Prvi je, ironično, još uvijek upravo Ronaldo koji je 2006. protiv Irana poentirao s 21 godinom i četiri mjeseca.

Portugalci su udvostručili vodstvu u 33. minuti. Nakon kornera iskusni Pepe je najviši i zabija za 2:0. S 39 godina on je postao najstariji strijelac u nokaut fazi Mundijala.

Na 3:0 povećao je pomenuti Ramos. Svoj drugi večerašnji gol postiže u 51. minuti. nakon odličnog prizemnog ubačaja Dalota.

Raphael Guerreiro je zatim u 56. minuti fantastičnu akciju Felixa i Silve okončao strašnim udarcem pod prečku – 4:0.

Svega dvije minute kasnije Manuel Akanji je smanjio na 4:1, nakon kornera.

Goncalo Ramos se “ukazao” i u 67. minuti. Zaokružio je hat-trick pogotkom za 5:1, krunisao je sjajnu akciju svoje reprezentacije.

Ronaldo je ušao u 73. minuti, upravo umjesto novog portugalskog heroja Ramosa. Preuzeo je prilikom ulaska i kapitensku traku od Pepea.

Konačnih 6:1 postavio je Rafael Leao u sudijskoj nadoknadi.

Portugal će u četvrtfinalu SP igrati protiv Maroka. (SCsport)