Francuskinje svjetske prvakinje u rukometu, u finalu bolje od Norvežanki

Kod rezultata 31:28 Norvežanke su prokockale dva napada i Francuska je treći put u svojoj historiji postala rukometni šampion svijeta
rukomet, svjetsko prvenstvo, francusks
(Francuska je treći put prvak svijeta – Foto: Ilustracija)

Francuska je novi svjetski prvak u ženskom rukometu, epilog je večerašnjeg finala u kojem su “trikolorke” pobijedile Norvešku rezultatom 31:28 (20:17).

U danskom Herningu u dvorani Jyske Bank Boxen odigrana je finalna utakmica 26. Svjetskog rukometnog prvenstva.

Francuskinje su na putu do finala prvo u četvrtfinalu ubjedljivo savladale reprezentaciju Češke rezultatom 33:22, a potom su u polufinalu također bile ubjedjive i protiv Švedske slavile sa 37:28.

S druge strane Norvežanke su u imale teži put do finala sudeći prema rezultatima, u četvrtfinalu su sa dva razlike savladale Crnu Goru 26:24, a u polufinalnoj utakmici su golom u posljednjim sekundama produžetka savladale Dansku rezultatom 29:28.

Finale je tako što su se obje selekcije smjenjivale u vodstvu sve do polovine prvog poluvremena kada Francuska prelazi u vodstvo i prednost do kraja poluvremena povećava na plus tri – 20:17 je bio rezultat prvog poluvremena.

U drugom poluvremenu Francuska je održavala stečenu prednost iz prvog poluvremena. Na pet minuta do kraja Francuska je imala dva gola prednosti i rezultat je bio 29:27. Potom su otišle na 31:28, Norvežanke su prokockale dva napada i Francuska je treći put u svojoj historiji postala rukometni šampion svijeta.

U redovima svjetskih prvakinja najbolji strijelac bila je Tamara Horacek sa 5 golova, dok je u redovima Norveške reprezentacije iskusna Nora Mork postigla 8 golova.

U duelu za treće mjesto domaćin Danska je savladala Švedsku rezultatom 28:27, te na taj način su reprezentativke Danske osigurale direktni plasman na Olimpijse igre u Pariz naredne godine. (sc, tl)