Francuska savladala Maroko i zakazala obračun s Argentinom u finalu SP

Francuska je u drugom polufinalnom meču uspjela savladati reprezentaciju Maroko sa 2:0, te tako zakazati spektakularni duel protiv Argentine u nedjelju od 16 sati.

Aktuelni prvaci su imali nasuprot sebe sjajnu selekciju Maroka koja je napravila na ovom Mundijalu već nekoliko iznenađenja, te preko Španije i Portugal je došla do polufinala kao prva reprezentacija iz Afrike kojoj je to pošlo za rukom. Trikolori su vrlo rano povela u ovom meču, a kasnije su uspjeli kazniti sve pokušaje Maroka u 80. minuti i tako slaviti veliku pobjedu i plasman u finale.

Šok za Maroko se desio već u petoj minuti utakmice. Francuska je s puno igrača stigla u kazneni prostor Maroka. Griezmann je dadao za Mbappea, čiji je udarac blokiran, no odbila se lopta do Thea Hernandeza, koji zabija za vodstvo aktualnih svjetskih prvaka. Stoper Maroka El Yamiq je veoam loše je reagova u ovoj akciji.

Uzvratili su reprezentativci Maroka nekoliko minuta poslije. Ounahi je pucao iz daljine, sjajno je išla ta lopta, no Lloris se bacio i obranio. Sjajna je to akcija bila reprezentativaca Maroka, koji su nakon primljenog gola krenuli po izjednačenje.

Francuzi su uzvratili preko Girouda koji je pogodio staticu u 17. minuti utakmice. Saiss je pogriješio, a francuski centarfor mu uzeo loptu u opasnoj zoni. Pucao je s ruba kaznenog prostora, no pogodio je okvir gola.

U 27. minuti nova zanimljiva situacija, požutio je Boufala, ljut je bio jer mu sudac nije dao jedanaesterac nakon prekršaja Thea Hernandeza u kaznenom prostoru. Na snimci se vidjelo da je definitivno reprezentativac Francuske udario Boufala pri ulasku u kazneni prostor, VAR se u ovoj situaciji nije aktivirao.

Nova sjajna prilika za Francusku 36. minuti. Mbappe je najprije promašio, a onda je lopta došla do Girouda, koji je promašio s 10-ak metara iz odlične pozicije. Bono nije bio dobro pozicioniran na golu, a Giroud je promašio okvir.

Nevjerovatan pokušaj Maroka u 45.minuti. Nakon kornera je El Yamiq pucao škaricama, a obranio je njegov pokušaj Lloris, a lopta se odbila i od stativu.

Drugo poluvrijeme je ostvorila Francuska, preko Mbappea koji je imao sjajne prodore, ali iz tih situacija nije bilo prave prilike.

Maroko u 53. minuti nije uspio iskorisiti veliku gužvu pred golom Francuske, na kraju je Konate je uklizao i spasio čisti pogodak.

Samo nekoliko minuta poslije, nova odlična akcija Maroka. Ziyech pronašao Ounahija, a on za Hakimija, koji se našao u kaznenom prostoru Francuske. No Griezmann je izbacio tu loptu.

Marcus Thuram je skočio i pucao glavom nakon slobodnog udarca, ali pored gola, bila je to dobra prilika za Francusku u 73. minuti.

Tek što je ušao u igru u 79. minuti, Kolo Muani je zabio za 2:0, te je to značilo da su Trikolori već jednom nogom u finalu.

Nakon drugog gola Francuske nivo utakmice je opao, te su se reprezentativci Maroka već bili oprostili od finala.

Na kraju pobjeda Trikolora za novo finale, ovaj put protiv Argentine. Dok će Maroko igrati za treće mjesto protiv Hrvatske.