Francuska je novi evropski prvak u rukometu, Danci ispustili zlato!

(Foto: X @EHFEURO)

Odigran je i finalni susret Evropskog prvenstva u rukometu koje je donijelo pravu rukometnu poslasticu i duel Danske koja je aktuelni svjetski prvak i Francuske aktuelnog olimpijskog prvaka. Finale je igrano u Lanxess Areni u Kolnu, a novi evropski prvaci postali su Francuzi nakon sjajne završnice rezultatom 33:31.

Nakon polufinalnih mečeva u kojima su Francuzi izbacili Švedsku koja je osvojila treće mjesto na ovom prvenstvu, a Danska bila bolja od domaćina Njemačke, znalo se da ćemo dobiti novog evropskog prvaka.

Prvih petnaestak minuta donio je sjajan meč u kojem se najviše istakao golman Danske, Emila Nielsena koji je u prvoj polovini poluvremena skupio sjajnih šest odbrana i omogućio seriju Dancima od 5:0 kojom su došli u prednost od +3 što je u tom momentu bila najveća prednost jednog od rivala. Nakon te sjajne serije Danci su imali ‘pauzu’ od sedam minuta bez gola što su Francuzi iskoristili i u zadnjih pet minuta ušli sa prednošću od jednog gola. No do kraja poluvremena Danci su uspjeli nadoknaditi taj zaostatak i na kraju sjajnog prvog poluvremena otišlo se pri rezultatu 14:14.

Otvaranje drugog poluvremena donosio seriju od 3:0 za Dansku reprezentaciju no to aktuelni olimpijski prva uspijeva nadoknaditi i u zadnjih deset minuta finala Evropskog prvenstva se ušlo pri rezultatu 22:23.

U zadnjoj minuti Danci ne koriste igrača više i Francuzi golom Ludovica Fabregasa trideset sekundi do kraja dolaze do rezultata 27:27 koji je ovaj meč odveo u produžetke.

Prvi produžetak su rukometni velemajstori obje selekcije odigrali neriješeno, a u sedmoj minuti produžetaka Francuzi prvim golovima Dike Mema dolazi do prednosti od dva gola.

Mikel Hansen je golom minut do kraja uzbudljivog i neizvjesnog produžetka ušao u historiju evropskih prvenstva kao najbolji strijelac na evropskim prvenstvima ikada.

Francuzi na kraju sa dva gola prednosti slave titulu prvaka Evrope. (sc, tl)