Eurobasket: Španija pobijedila Njemačku i izborila finale protiv Francuske

Košarkaši Španije drugi su finalisti Evropskog prvenstva! U polufinalnoj utakmici je Furija večeras u Berlinu sa 96:91 savladala Njemačku.

Tako je ekipa Sergija Scariola zakazala okršaj sa Francuskom za titulu prvaka Starog kontinenta, a do pobjede je večeras stigla sjajnom igrom u samoj završnici meča, kada je napravljen preokret. Tada se igra Njemačke potpuno raspala…

Raspoloženiji su na startu utakmice bili šuteri domaćina, a Španija je priključak održavala sjajnim korištenjem mismatch situacija preko Willyja Hernangomeza. Potom Furija sredinom prve dionice stiže i do preokreta poenima Lorenza Browna za 12:10.

Do kraja prve četvrtine igralo se uglavnom koš za koš, a vidjeli smo nevjerovatne posljednje sekunde. Prvo fantastičnu trojku ubacuje Brisuela, a potom gotovo s centra pogađa i Maodo Lo uz zvuk sirene.

Tako je Španija nakon deset minuta vodila sa 27:24, a fenomenalno u drugu dionicu ulazi Rudy Fernandez. Ubacio je sjajne dvije trojke i Španija se odlijepila dosta velikih +9 (39:30), ali onda se nesportskim faulom Browna stvari okreću u korist Nijemaca.

Dolaze do preokreta na krilima Schrodera i Obsta i vode sa 43:41, a Schroder je već tada imao 19 poena!

Nastavljena je serija domaćina i nakon toga, iznosila je fenomenalnih 14-0, a onda su napokon “košgeterski” post prekinuli momci Sergija Scariola. Na veliku pauzu između dva poluvremena otišlo se s vodstvom Njemačke od 51:46.

Uspjeli su Španci da konsoliduju redove i bolje ulaze u drugo poluvrijeme, pa nakon tri minute stižu do izjednačenja, a potom i preokreta. Tada Nijemce u igri drži Franz Wagner, koji se napokon “probudio” i vezao pet poena, da bi potom Schroder pogodio za 65:61!

Nijemci tada daju gas i u finišu treće dionice dolaze i do dvocifrene prednosti (71:61).

Ponovo i u četvrtu četvrtinu Furija ulazi dosta dobro, a ovaj put to čini na krilima Diasa. Ipak, Wagner i Schroder nisu dozvoljavali da se prednost njihovog tima istopi.

No, bili su uporni izvrsni Španci i trojkom Juancha Hernangomeza na šest minuta do kraja stižu do 77:77. Tada sjajnu sekvencu igra Usman Garuba i skupa s Brownom Furiju dovodi do vodstva od 86:80!

Njemačka tada veže nekoliko potpuno konfuznih napada i ne uspijeva odgovoriti, a onda Theis promašuje dva zicera zaredom i tu je bio kraj za Nijemce. Obst je ubacio jednu nestvarnu trojku i smanjio na pet razlike na 33 sekunde do kraja.

Završilo je 96:91.

Sa 29 poena i 6 asistencija je kod Španije prvo ime bio Brown, a 16 poena je ubacio Willy Hernangomez. Njemačku je s 30 poena predvodio Schroder, ali uništio je nekoliko napada kada je najviše trebalo… Po 15 poena dodali su Wagner i Obst.

Finalni meč je na rasporedu u nedjelju od 20.30h u Berlinu.