Eurobasket: Španija novi prvak Evrope! (Foto)

Reprezentacija Španije novi je prvak Evrope u košarci.

U finalu Eurobasketa večeras su Španci nadigrali Francuze rezultatom 88:76 i osvojili zlato.

Od prve minute Španija je pokazala da će igrati sjajnu odbranu, čvrstu i jaku imali su sredinom prve četvrtine prednost 14:5, ali je na kraju završilo 23:14. Juanch Hernangomez sjajno otvara drugu četvrtinu sa dvije vezane trojke i to je bio poziv selektoru Francuske za pozove minut odmora.

Nominalni gosti iz ovog meča nisu imali rješenje za Hernanagomeza koji je pogodio šest trojki, od ukupno sedam Španije, tri minute prije poluvremena rezultat je bio 47:26. Do poluvremena Francuska je upsjela smanjiti na -10, pa se odlazi na odmor sa 47:37.

Napravila je Francuska seriju 9:2 (49:46) i tako se vratila u meč. Nakon što je selektor Scariolo pozvao minut odmora, Španija je zaigrala bolje pa odlaze na 58:46, što je bio poziv Vincetu Colletu da pozove novi minut odmora.

Francuska nije mogla pronaći rješenje za sjajnog Hernanagomeza koji novom trojkom vodio Španiju na +10 (71:61). Na četiri minute prije kraja Španija je imala 74:63, nakon čega Fournier pogađa trojku, ali Diaz vraća na drugoj strani. Španije je na kraju u sjajnom meču slavila sa 88:46.

Najefikasniji u pobjedničkoj ekipi bio je Hernangomez sa 27 poena, dok je kod Francuske najbolji bio Fournier sa 23 poena.

Druga je, d akle, Francuska, treća Njemačka, a četvrta Poljska.

Za najboljeg igrača (MVP) turnira proglašen je Španac Willi Hernangomez, a nagradu je dobio iz ruku legendarnog Nijemca Dirka Nowitzkog.

U sastavu sudijske trojke finala bio je i naš Tuzlak, Ademir Zurapović i sudio je bez greške. (tl – SC)