Euro: Italija u derbiju nadigrala “crvene đavole”

Fudbalska reprezentacija Italije drugi je polufinalista Evropskog prvenstva nakon pobjede u derbiju protiv Belgije rezultatom 2:1.

Najveći derbi četvrtfinalnih duela Evropskog prvenstva u potpunosti je opravdao taj epitet pošto smo vidjeli fantastičan fudbal i mnogo toga na Allianz Areni u Minhenu.

Krenulo je golom za Italiju preko Leonarda Bonuccija u 13. minuti, no on je poništen zbog opravdano dosuđene ofsajd pozicije prilikom VAR konsultacije. Uslijedile su dvije velike šanse za Belgiju, a Gianluigi Donnarumma je fantastično odbranio udarce Kevina De Bruynea i Romelua Lukakua.

Italija je u drugom dijelu poluvremena došla do lijepe prednosti. Prvo je odličan gol postigao Nicolo Barella u 31. minuti, da bi još ljepše, fantastično pogodio Lorenzo Insigne u 44. minuti.

Ipak, Belgijanci se u drugom minutu nadoknade vraćaju i sa bijele tačke preko Romelua Lukakua pogađaju za 1:2. Prethodno, Jeremy Doku je oboren u kaznenom prostoru.

To je bio rezultat prvog dijela, a onda u nastavku nešto drugačiji fudbal. Italija je svjesno prepustila inicijativu Belgiji, te stala kompaktno u odbranu.

Uprkos tome, imala je Belgija nekoliko prilika. Najbolju šansu Crveni đavoli imali su u 61. minuti kada se Romelu Lukaku nije najbolje snašao, a prethodno je Leonardo Spinazzola sjajno promijenio pravac kretanja lopte i tako prevario robusnog napadača.

Do kraja, inicijativa Belgijanaca, ali bez konkretnog rezultata, tako da je Italija drugi polufinalista Eura gdje će igrati protiv Španije. (Scs, tl)