Euro 2021: Italija pobijedila Wales i s tri pobjede ušla u nokaut fazu

Kompletirana je grupa A Evropskog prvenstva u fudbalu, a Italija je zadržala maksimalan učinak nakon trijumfa protiv Velsa (1:0) i ide dalje bez primljenog gola. Vlšni su unatoč porazu prošli dalje sa drugog mjesta.

U drugom susretu Švicarska je trijumfovala protiv Turske (3:1) i sada će čekati rasplet u poretku trećeplasiranih kako bi znala da li ide u nokaut fazu, mada će im ovo vjerovatno biti dovoljno.

Italija je dominirala u meču protiv Velsa. Azzurri su prvu veliku šansu imali u 25. minuti kada je Federico Chiesa bio u dobroj poziciji, ali pas je bio prejak. Lopta je bila prejaka i za Andreu Belottija u 37. minuti. Dvije minute poslije Matteo Pessina doveo je Italijane u prednost od 1:0.

Nakon sedam minuta igre u drugom dijelu Federico Bernardeschi je pogodio stativu. Vels je ostao sa igračem manje u 55. minuti kada je Ethan Ampadu dobio direktan crveni karton. Do kraja utakmice velike šanse su imali Belotti na jednoj i Gareth Bale na drugoj strani, no rezultat se nije mijenjao.

Švicarska je protiv Turske došla u prednost već u šestoj minuti kada je lijep pogodak postigao Haris Seferović. Jednim od najljepših golova na Euru u 26. minuti Xherdan Shaqiri je udvostručio prednost izabranika Vladimira Petrovića. Do kraja poluvremena viđeno je još nekoliko dobrih prilika, no rezultat se nije mijenjao.

Revija lijepih golova nastavila se u 62. minuti kada je sjajno pogodio Irfan Kahveci za 2:1. Shaqiri je novim golom u 68. minuti donio ponovo dva gola prednosti Švicarcima, koji su mogli i do ubjedljivije pobjede, ali je u 77. minuti Granit Xhaka pogodio stativu iz slobodnog udarca. (SCS, tl)