Engleska preko Njemačke u četvrtfinale Eura

Engleska se plasirala u četvrtfinale Evropskog prvenstva, i to pobjedom u klasiku, nad starim rivalom Njemačkom.

Susret osmine finala nije obilovao šansama i uzbuđenjima. One opasnije šuteve uglavnom su uspješno krotila dva izvrsna vratara Jordan Pickford i Manuel Neuer.

Kako je meč ulazio u posljednju četrvtinu, tako je djelovalo da će utonuti u produžetke. No, sve se promijenilo u 75. minuti, kada je fatalni udarac Nijemcima zadao Raheem Sterling. Brzonogi nogometaš Manchester Cityja krunisao je sjajnu akciju Engleza i u petercu rutinski pospremio loptu u mrežu Elfa, nakon čega je Wembley eksplodirao.

Zatim su izabranici Joachima Lowa počeli vršiti pritisak, dok je kolosalnu priliku za izjednačenje propustio realizovati Thomas Muler, koji se u 81. minuti našao sam ispred Pickforda. Međutim, u “ziceru” poslao je loptu pored gola.

Tačku na priču je stavio Harry Kane četiri minute prije kraja. Na asistenciju Jacka Grealisha kapiten Gordog Albiona glavom je zatresao mrežu njemačkog tima za, kako će se ispostaviti, konačnih 2:0 i veliko slavlje domaćih fanova na Wembleyu.

U četvrtfinalu EP engleska reprezentacija igrat će protiv boljeg iz duela Švedske i Ukrajine, koji je na rasporedu večeras od 21 sat. (Sc, tl)