Još jednom o briljantnoj pobjedi Slobode protiv Spor Tota, evo šta su rekli akteri nezaboravnog meča (Video)

Kako se bližio kraj tako su tuzlaci povećavali svoju prednost
Rukomet, EHF Cup, Sloboda, Spor toto
(Igrači Slobode su oduševili igrom i rezultatom sve ljubitelej rukometa u BiH – Foto: D. Zabuš)

Sjajnom igrom u drugom poluvremenu rukometeši tuzlanske Slobode ostvarili su jučer ubjedljivu pobjedu protiv turske ekipe Spor Toto u prvom susretu 3. kola EHF Evropskog kupa. Tuzlaci su rezultatom 34:25 stekli veliku prednost pred revanš koji je na programu 3. decembra u Ankari.

Prvo poluvrijeme nije nagovještavalo ovakav ishod. Turski predstavnik je bio bolji protivnik na terenu. Od samog starta imao je prednost koja je u nekoliko navrata iznosila i tri gola razlike a na odmor između dva pluvremena turski rukometaši su otišli sa vodstvom od 17:15.

Rukomet, EHF Cup, Slobod, Mirko Mikic
Trener Slobode Mirko Mikić sa saradnicima odlično je pripremio ekipu za duel sa Spor Totom (Foto. D. Zabuš)

Ono što će ostati zauvijek u pamćenju ljubitelja rukometa, koji su susret pratili u velikoj dvorani Mejdana ili putem platforme MY TV u direktnom prenosu, jeste drugih 30 minuta, kada su izabranici Mirka Mikića zaigrali iznimno čvrsto u odbrani, gdje je “autobusom” dirigovao Aleksandar Kurteš, a efikasno u napadu. Golman Goran Anđelić skupio je 15 odbrana (koliko ga je samo puta spomenuo u prenosu reporter Emir Osmanović!) i sigurno nosi epitet jednog od igrača utakmice, mada je najpoštenije reći da je igrač utakmice, u stvari, bio – cijeli tim “crveno-crnih”!

Pogledajte najznačajnije trenutke utakmice SLOBODA – SPOR TOTO CLUB

Kako je samo u napadu dirigovao i zabijao Mario Pavlak, a s njim razbijao odbranu šutevima Marino Gabrieri. I svi drugi, počev od Rene Čajića, pa Lazara Jankovića, Luke Kneževića, Emira Suhonjića, Enesa Skopljaka, Mirka Mišetića, Harisa Buljine, Marka Lukića, Zdravka Čajića (zaista, ne smijemo nikoga ispustiti!) utkali su svoj dio u mozaik velike pobjede tuzlanskog i bh. rukometa.

Evo šta je poslije utakmice rekao najbolji strijelac Mario PAVLAK

Dakle, potpuno drugačiji odnos snaga na parketu, igrači turskog predstavnika su bili iznenađeni i nemoćni. Ostat će za pamćenje da su domaći igrači od 42. minute, kada je na semaforu pisalo 20:20, postigli 14 golova, a primili samo 5, a pri tome je njihov drugi golman, Ahmet Furkan Čivan za 11 minuta upisao četiri odbrane, što je više nego njegov prethodnik Čoskun Goktepe!

Izjava našeg drugog “topnika”, Marina GABRIERIA

Valja i to reći. Trener Mirko Mikić i struka savršeno su “skenirali” igru predstavnika iz Ankare (trećeplasirana ekipa turskog prvenstva). Najavio je na pressici da se radi o “ekipi koja igra slično kao mi”, “bez mnogo tehničkih pogrešaka”, te da je moguće doći do pobjede. Sve ostalo smo vidjeli. Bravo Mika!

Trener Mirko MIKIĆ o sinoćnjoj i narednim utakmicama Slobode…

Pobjeda od 34:25 trebala bi biti dovoljna za revanš u Ankari 3. decembra (14:00 sati), ali ne treba euforično slaviti, nego se treba pripremiti i početi susret kao da je u prvoj utakmici bio egal. Uostalom, bilo je primjera u ovom sportu da se velika razlika nadoknađivala u trenucima “posebnog nadahnuća”.

Nema sumnje da će Turci pokušati da se revanširaju “crveno-crnima” koristeći svaku mogućnost, poput pritiska domaće publike, pritiska na suce, agresivnijom igrom, a moguće je da i naši momci odigraju slabije. U šta, ipak, zbog kvaliteta, iskustva i snage, ne vjerujemo. Ipak, Spor Toto nije kvalitet jednog Olympšiacosa iz Pireja, koji je lani Slobodu pobijedio u oba susreta i koji je, jučer, u istom takmičenju, u gostima pobijedio jaku ekipu Trogira 26:27.

Izjava jednog od junaka utakmice Renata ČAJIĆA

Samo da napomenemo, da je ovo peta službena pobjeda Slobode u nizu bez poraza u ovoj sezoni, treća u ovbogodišnjem ciklusu EHF Cupa, a ukupno peta u svim dosadašnjim evropskim nastupima. Samo tako i – ubuduće! (M. Petrović – Video: RK Sloboda)