
Dunav kod Baračke, nedaleko od Bezdana, djelovao nekako pitomo ali istovremeno i tužno…
Dunav, malo uzvodno od Bezdana, ulazi u Srbiju iz Mađarske i predstavlja prirodnu granicu između Srbije i Hrvatske.
Sa srpske strane djeluje kao da se Dunav može preplivati, Naravno, to baš nije tako.
Kod Bezdana, na ulazu Dunava iz Hrvatske u Srbiju, 5. augusta 2026. godine zabilježen je rekordni minimum od minus 169 centimetara, prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda. To je za 20 centimetara niže od do tada najnižeg zabilježenog nivoa Dunava iz 1909. godine.
Situacija je 8. augusta bila nešto povoljnija, barem kada je riječ o brojkama, pa je prema podacima Republičkog hidrometeorološkog zavoda Dunav kod Bezdana bio na minus 150 centimetara.
Kako su “žile kucavice” za navodnjavanje presušile
Inače, Barački kanal kod Bezdana ima ključnu ulogu u dopremanju vode iz Dunava do crpne stanice i Hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav.
Radnici s obale pokušavaju produbiti i prokopati Barački kanal kako bi se sistem Dunav-Tisa-Dunav mogao snabdijevati vodom.
Zbog njegovog presušivanja potpuno je obustavljeno navodnjavanje sjevernog dijela Bačke.
“Najniži Dunav, ovdje je bio na minus 80 ili 100 centimetara“, priča mještanin Franjo Satner dok gleda u rijeku i nada se svježijim danima.
Ribolovni savez Vojvodine ne preporučuje dunavsku ribu za ishranu te poziva na akciju „uhvati i pusti“.
Nije bilo mnogo ribara u vikend-naselju Baračka, ali su mišljenja različita.
Od čvrstog stava da sada ne bi ni za živu glavu jeli ribu iz Dunava, do onih koji ne vide problem u tome jer im rijeka „na oko“ djeluje sasvim u redu.
U ribnjacima riba „bolje volje“
Riba iz ribnjaka, barem kada je riječ o bakteriološkoj ispravnosti, ne bi trebala imati problema. „Riba iz ribnjaka je sigurna za jelo, za razliku od dunavske koja se sada ne preporučuje. „Proizvođači mogu imati problem da u ribnjacima održe ribu u životu ukoliko nemaju dovoljan dotok svježe vode“, kaže Ljubomir Pejčić, ihtiolog iz Ribolovačkog saveza Vojvodine.
Objašnjava da je temperatura vode u ribnjacima sada viša od 30 stepeni Celzijusa i da ovakvi vremenski uslovi nisu dobri za ribu.
„Tako visoka temperatura nije dobra za rast i ishranu riba i to su najveći problemi ribnjaka“, dodaje.
Malo kupača na augustovskoj „žaropeku“
Dunav u ovom dijelu kod Bezdana „na oko“ djeluje čisto. Tamo gdje je širi i dublji nije imao ni neki poseban miris. Naravno,Bilo je i kupača.
Mogli su se nabrojati na prste jedne ruke, ali dok su gazili po mulju, voda je bila bistra i topla kao termalna.
Visoka temperatura i nizak nivo vode stvaraju pogodne uslove za razvoj bakterija, pa stručnjaci ne preporučuju kupanje u rijekama.
