Dom zdravlja Tuzla: Dogovor o uvođenju GPS narukvice za osobe s posebnim potrebama

adi se o prihvaćanju inicijative za uvrštavanju GPS narukvice na listu besplatnih ortopedskih pomagala za osobe sa Alzeheimerovom bolešću, osobama sa demencijom i djeci sa poteškoćama u razvoju s naglaskom na dijagnoze iz spektra autizma
(Sastanak predstavnika Doma zdravlja s kantonalnom zastupnicom Banović (prva sdesna) bio je vrlo koristan – Foto: PR DZ Tuzla)

Direktor Doma zdravlja prof. dr. Samir Mačković razgovarao je danas sa poslanicom u Skupštini Tuzlanskog kantona, Silvom Banović, o usvojenoj inicijativi uvođenja GPS narukvica za osobe s posebnim potrebama.

Povod ovog sastanka, bila je nedavno usvojena inicijativa poslanica Skupštine Tuzlanskog kantona, Silve Banović, Lejle Čebić Đerzić, Amile Hodžić, Mirele Memić, Amre Nadarević Vodenčarević i Vedrane Petrović. Radi se o prihvaćanju inicijative za uvrštavanju GPS narukvice na listu besplatnih ortopedskih pomagala za osobe sa Alzeheimerovom bolešću, osobama sa demencijom i djeci sa poteškoćama u razvoju s naglaskom na dijagnoze iz spektra autizma.

Silva Banović je istakla da je za očekivati kako će do 2040. godine više od 60 posto stanovništva biti treće životne dobi, a s obzirom na način života uvjetovan od različitih faktora. Veliki broj narukvica, različitih proizvođača ima mogućnost pokazivanja i krvnog pristiska i otkucaja srca, što je nemjerljiv značaj za pacijente ali i za zdravstvene ustanove. A da se i ne sitiče doprinos lociranja ovih osoba koje se lako izgube u prostoru.

Praktično osobama koje se brinu za ove kategorije stanovništva, a sve mogu vidjeti putem aplikacije, ovo je više nego spas – kazala je poslanica Banović.

Direktor Doma zdravlja prof. dr. Samir Mačković, istakao je kako je Ustanova spremna na svaku saradnju, a posebno kada je riječ o konkretnim aktivnostima i da će Dom zdravlja uvijek biti potpora inicijativama te vrste, zahvalivši se, ujedno, na obostranoj inicijativi za ovakve susrete.

Istaknuto je i da će sve to pratiti Centar za mentalno zdravlje Doma zdravlja Tuzla sa svojim timovima. Praktična realizacija od strane nadležnih institucija pa preko zdravstvenih, izuzetno bi pomogla svima onima koji u porodicama imaju ovakve osobe.

Govorilo se i o drugim temama, o centrima za djecu sa posebnim potrebama, za osobe sa demencijom ali i o problemima ruralnih područja gdje je dolazak pacijenata u zdravstvene ustanove uveliko uslovljen socijalno-ekonomskim faktorima, ali i stigmatizacijom prema određenim dijagnozama bolesti.

Sastanku su uime Doma zdravlja prisustvovali i prim. dr. Zlatko Kalabić, pomoćnik direktora za medicinske poslove, dr. Edina Teskeredžić, Šef Centra za mentalno zdravlje i magistar socijalnog rada Nedim Osmanović. (PR)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *