Češka sjajnom igrom i pobjedom eliminisala Nizozemsku

Češka je napravila veliko iznenađenje u osmini finala Evropskog prvenstva savladavši Nizozemsku rezultatom 2:0 na Puškaš Areni u Budimpešti. Izabranici Jaroslava Silhavya u četvrtini finala igrat će protiv Danske.

U prvom poluvremenu nije mnogo toga viđeno. Nizozemci su imali dobru šansu preko Matthijsa de Ligta, koji nije uspio pogoditi glavom iz dobre situacije. Jedini udarac u okvir gola u prvom dijelu uputio je Patrik Schick u 28. minuti.

Do kraja prvog poluvremena Antonin Barak je imao dobru priliku, ali je izblokiran u šesnaestercu Nizozemske. Veliku šansu propustio je Patrick van Aanholt u sudijskoj nadoknadi kada je poslao loptu pored desne stative.

Poslije intervencije VAR-a u 55. minuti crveni karton je pokazan De Ligtu. Zanimljivo, Nizozemska je na evropskim prvenstvima dobila četiri crvena kartona – dva protiv Čehoslovačke i dva protiv Češke.

Pavel Kaderabek je izblokiran u 65. minuti, ali tri minute poslije Tomas Holes je doveo Čehe u prednost od 1:0. Strijelac prvog pogotka asistirao je Schicku u 80. minuti za 2:0 i tada je bilo jasno da Nizozemci završavaju nastup na prvenstvu.

Poslije večerašnje velike pobjede mnogi se pitaju da li Česi mogu ponoviti uspjeh iz 1996. godine kada su došli do finala na Evropskom prvenstvu u Engleskoj, gdje su u finalu zaustavljeni od Njemačke (2:1). (Scs, tl)