Častan oproštaj Bosne i Hercegovine, rekord Jonquel Jones

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od favorizovane Francuske u četvrtfinalu Eurobasketa rezultatom 80:67, a nevjerovatnu partiju pružila je Jonquel Jones koja je oborila rekord broja skokova u historiji prvenstava Evrope – imala ih je večeras 23!

Zmajice su, kako piše Sport Centar, utakmicu otvorile serijom od 4:0, a dugo su čuvale prednost, koja je najviše iznosila pet poena. Tek u finišu perida Francuska je istopila tu prednost i poenima u zadnjoj sekundi prve četvrtine prvi put došla do prednosti na utakmici (18:16).

Jonquel Jones je nastavila sa fenomenalnom igrom i u drugom dijelu i držala Zmajice u utakmici. Naša reprezentacija nije dozvoljavala Francuskoj da dođe do ubjedljivije prednosti, a i u drugoj dionici su naše djevojke imale prednost.

Tek u samom finišu drugog perioda Zmajice su popustile i Francuska je iskoristila izgubljene lopte naših reprezentativki i otišla na osam poena prednosti (39:31). Jones je bila nevjerovatna u prvom dijelu kada je postigla je 19 poena uz 16 skokova.

U drugom poluvremenu Francuska je dosta ubrzala igru, a i dobro je zatvorila Jones, tako da je brzo došla do 16 poena prednosti. Ipak, ekipa Bosne i Hercegovine  napravila je odličnu seriju i došla na samo pet poena zaostatka.

Tada je selektor Francuske pozvao timeout, nakon kojeg je ova reprezentacija ponovo zaigrala odlično i sa 16 poena ušla u posljednjih deset minuta. Jones je bila umorna u finišu susreta, jer je do tada vukla cijelu ekipu, a to su naše protivnice iskoristile i bez problema privele utakmicu kraju te došle do trijumfa.

BiH je igrala bez jedne od najboljih košarkašica, Marice Gajić, a Jones je utakmicu završila sa 29 poena i 23 skoka. Kod Frnacuskinja Gruda je ubacila 15 poena, naš kao i Hohannes.