Bilbija nokautirao Slovake u finišu utakmice, Zrinjski na korak od grupne faze!

Fudbaleri Zrinjskog ostvarili su večeras historijsku pobjedu Pod Bijelim brijegom, pošto su sa minimalnih 1:0 u prvom meču play-offa Konferencijske lige savladali Slovan iz Bratislave!

Prvak Bosne i Hercegovine propisno se ispromašivao u ovom meču, propustio je mnogo šansi, ali Nemanja Bilbija mu je u 89. minuti donio veliku pobjedu. Tako su Plemići napravili korak ka ulasku u grupnu fazu Konferencijske lige, pošto će za sedam dana u revanšu u Bratislavi braniti ovu prednost.

Zrinjski je dominirao cijelim tokom utakmice, a pomogao im je i crveni karton koji je sredinom drugog dijela dobio Barseghyan.

Bilo je jako mirno na početku, a prvo uzbuđenje vidjeli smo na isteku osmog minuta. Josip Ćorluka je probio po desnoj strani, centrirao za Nemanju Bilbiju, ali napadač Zrinjskog je izblokiran u posljednji tren.

Inicijativu je imao Zrinjski i nakon toga, a u 18. minuti je veliku priliku propustio Karlo Kamenar. Bilbija ga je sjajno proigrao i izbacio u situaciju jedan na jedan s golmanom gostiju, ali je on zaustavio šut Kamenara.

I u sljedećem napadu je bilo opasno po gol Slovana. Kashia je nespretno zahvatio loptu glavom nakon centaršuta i zamalo postigao autogol.

Četiri minute poslije Ivan Jukić sjajno šutira s 25 metara, ali Chavan krajnjim naporom to brani. Kamenar u 28. minuti iz odlične pozicije sa 18 metara šutira pored gola.

Tek nakon pola sata igre, ista se na nekoliko minuta preselila pred šesnaesterac Zrinjskog, ali prvak BiH se sjajno branio i nije dozvolio šansu gostima. U 33. minuti smo vidjeli prvu priliku za Slovan. Lopta se nakon udarca napadača gostiju Greena odbila od Hrvoja Barišića, ali fenomenalnom paradom i odabranom istakao se Josip Čondrić.

U finišu poluvremena prijetili su Igor Savić i još jednom Kamenar, koji u 43. minuti sa deset metara šalje loptu visoko preko gola. Pet puta je Kamenar šutirao za 45 minuta i pet puta bio neprecizan…

Slovan je agresivnije započeo drugo poluvrijeme, ali dugo smo čekali na prava uzbuđenja. Dočekali smo jedno veliko u 57. minuti, a nevjerovatno je da tada Zrinjski nije poveo.

Barišić izvrsno proigrava Jukića, njegov šut zaustavlja Chovan, a lopta se potom odbija do Bilbije, nakon čijeg udarca glavom (prema praznom golu) lopta odlazi malo pored stative.

Pet minuta poslije Mario Tičinović centrira s lijeve strane, a lopta pada na prečku gola Slovana! U 69. minuti Barseghyan simulira prekršaj na svojoj polovini, a sudija Weinberger to kažnjava žutim kartonom. Bio je to drugi žuti karton za Armenca, a tako je Zrinjski od tog trenutka imao igrača više na terenu!

U 80. minuti nova velika prilika za Bilbiju, ali i ovu je propustio. Glavom je šutirao preko gola nakon savršenog ubačaja Josipa Ćorluke s desne strane. Nekoliko minuta poslije i Barišić glavom šutira pored gola nakon kornera.

Zrinjski je dominaciju krunisao minut prije kraja utakmice, kada sjajni Bilbija na ubačaj Marija Ćužea pogađa za 1:0 i pobjedu Plemića!

Konferencijska liga, play-off:

Zrinjski – Slovan Bratislava 1:0 (Bilbija 89’)

Stadion: Pod Bijelim brijegom (Mostar). Sudija: Julian Weinberger (Austrija). Žuti kartoni: Barseghyan, Agbo, Križan, Zmrhal (Slovan). Crveni karton: Barseghyan (Slovan).

Zrinjski: Čondrić, Ćorluka, Magdić, Savić, Barišić, Tičinović, Ćuže (od 90. Malekinušić), Ilinković (od 75. Memija), Kamenar (od 72. Sučić), Jukić (od 72. Mandić), Bilbija (od 90. Sabljić).

Slovan: Chavan, Medvedev (od 90. Čavrić), Pauschek (od 83. Zmrhal), De Marco, Kashla, Barseghyan, Chekvetadze (od 66. Ramirez), Konkava, Agbo, Šaponjić (od 66. Mustafić), Green (od 83. Križan). (SCsport)