Baraž ostaje samo san: Zmajevi poraženi od Finske s igračem više! (Foto)

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine bez Edina Džeke definitivno nije ista ekipa, a potvrdu za to, kao i najavu šta nas čeka u godinama pred nama, dobili smo danas u Zenici. Na Bilinom polju je Finska u 7. kolu kvalifikacija za Mundijal u Kataru sa 1:3 savladala Zmajeve i ugasila im snove o baražu.

Očajnim Zmajevima Ivayla Peteva danas nije pomogao ni igrač viška kojeg su imali još od 37. minute utakmice, a i u takvoj konstaslaciji snaga primili su čak dva gola.

Strijelci za Fince bili su Marcos Forss, Robin Lod i Daniel O'Shaugnessy, dok je jedini gol za naš državni tim dao rezervista Luka Menalo. BiH je ostala bez šansi za baraž pošto je pretposljednja na tabeli sa sedam bodova kolo prije kraja, a drugoplasirana Finska sada ima 11. Između je, na trećem mjestu Ukrajina sa devet bodova.

U 8. minuti utakmice viđena je sporna situacija u kaznenom prostoru gostiju.

Gojko Cimirot je tada pokušao ubaciti prizemnu loptu pred gol, a ona je evidentno pogodila u ruku jednog igrača Finske. Zmajevi su okružili sudiju Michaela Olivera tražeći jedanaesterac, ali Englez nije ni pomislio da pokaže na kreč.

U 11. minuti je fantastičnu priliku imao Miralem Pjanić, ali je sa 12 metara nakon povratne lopte Seada Kolašinca očajno šutirao. Sljedeću šansu su Zmajevi imali preko Smaila Prevljaka u 19. minuti, ali on nije uspio dobro zahvatiti loptu na šest metara od gola. I tada je ubacio sjajni Kolašinac.

U 21. minuti su šansu imali i Finci, a Vaisanen je potpuno neometan sa 6-7 metara loše šutirao glaom i Ibrahim Šehić je lako uhvatio tu loptu. Užasnu grešku u 23. minuti pravi Siniša Saničanin i praktično izbacuje Teemu Pukkija, ali on na sreću sebi daje prejak for, pa Saničanin uspijeva da spasi tu situaciju.

Minut poslije penal za Finsku. Pjanić je rukom izblokirao jedan šut Finaca s distance, te je Oliver pokazao na bijelu tačku. Ni tada Finci nisu uspjeli da dođu do gola, pošto je Šehić fantastičnom paradom odbranio šut Pukkija.

Ipak, u 29. minuti nije bilo spasa za Zmajeve. Potpuno je ispala lijeva strana odbrane BiH, Pukki je prošao i asistirao za Forssa, koji s par metara pogađa za 0:1.

U 37. minuti Finci ostaju s igračem manje kad Raitala s leđa ruši Kolašinca koji je bio u žestokom naletu. Raitala dobija direktan crveni karton, a povrijeđeni Kolašinac nije mogao nastaviti meč. Prijetio je u finišu još Prevljak, ali je sa šest metara zapucao lopte nebu pod oblake. Potom je njegov šut glavom odbranio Hradecky.

Već na samom startu drugog dijela Finci su mogli otići na dva gola razlike. Nakon greške odbrane ukazala se šansa Pukkiju, ali njegov šut odlazi malo pored stative. Uzvratio je ubrzo Rade Krunić, ali Hradecky je uhvatio loptu nakon njegovog šuta sa 17-18 metara.

Nova amaterska reakcija odbrane, tačnije Ćivića, došla je u 51. minuti. Pukki mu je ukrao loptu dok ju je on nespretno gradio, ona je došla do Loda koji je zakucava u gol za 0:2.

Imali su nakon toga šanse Demirović i Krunić, ali nisu uspjeli savladati golaman Finske. U 66. minuti je Petev iz igre povukao Pjanića, kojeg je zenička publika ispratila zvižducima zbog loše partije.

Tračak nade Zmajevima dao je u 69. minuti gol rezerviste Luke Menala, koji je pogodio nakon ubačaja Amera Gojaka iz slobodnjaka, ali već u 73. minuti Finci uzvraćaju i dolaze do 1:3. Prekid je opet bio koban za odbranu BiH, a mrežu Šehića je zatresao O'Shaugnessy.

Ništa danas nije funkcioniralo u igri Zmajeva, koji u finišu nisu mogli napraviti čudo i poravnati, pa je završeno 1:3.

Kvalifikacije za SP, 7. kolo:

BiH – Finska 1:3 (Menalo 69’ / Forss 29’, Lod 51’, O'Shaugnessy 73’)

Stadion: Bilino polje (Zenica). Gledalaca: 10.000. Sudija: Michael Oliver (Engleska). Žuti kartoni: Pjanić, Prcić (BiH). Crveni karton: Raitala (Finska).

Bosna i Hercegovina: Šehić, Ahmedhodžić, Saničanin, Ćivić, Kolašinac (od 37. Demirović), Stevanović, Pjanić (od 66. Sušić), Cimirot (od 57. Prcić), Hadžiahmetović (od 57. Gojak), Krunić (od 66. Menalo) i Prevljak.

Finska: Hradecky, O'Shaughness, Lod (od 76. Uronen), Forss (od 46. Nissila), Raitala, Kamara, Hamalainen, Ivanov (od 80. Arajuuri), Schuller, Vaisanen i Pukki (od 80. Jensen). (scs, tl)