Australski znanstvenici počeli testirati cjepiva za koronavirus, doze dali tvorovima

Australski znanstvenici počeli su testirati dva potencijalna cjepiva protiv koronavirusa. Jedno cjepivo napravili su stručnjaci sa Sveučilišta Oxford, a drugo američka kompanija Inovio Pharmaceutical. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) odobrila je testiranje oba cjepiva na životinjama, ali znanstvenici smatraju kako će ubrzo započeti i klinička testiranja na ljudima.

Australska Organizacija za zajedničko znanstveno i industrijsko istraživanje (CSIRO) tvrdi kako se radi o prvom sveobuhvatnom pretkliničkom ispitivanju cjepiva za covid-19 na životinjskim modelima, bez preskakanja te važne faze, piše BBC.

Znanstvenici iz CSIRO-a već nekoliko dana testiraju cjepiva na feretkama, podvrsti europskog tvora, koje neki ljudi drže i kao kućne ljubimce.

Dva cjepiva koja različito funkcioniraju

Jedno od cjepiva koje se testira razvilo je Sveučilište Oxford. Ta vrsta cjepiva (ChAdOx1 nCoV-19) koristi “neispravan” virus kako bi uvelo proteine ​​koronavirusa u imunološki sustav i izazvao reakciju. Drugo cjepivo kompanije Inovio funkcionira na drugačiji način – kodira određene proteine koronavirusa potičući stanice tijela da stvaraju te proteine prije nego što imunološki sustav reagira na njih.

“Vrlo je važno koristiti višenamjenski pristup. To nam daje najbolje šanse za uspjeh”, rekao je Trevor Drew, direktor australskog Laboratorija za zdravlje životinja u Victoriji, gdje se provode ispitivanja.

Stručnjaci smatraju kako bi prvi rezultati ispitivanja na životinjama mogli biti gotovi već u lipnju.

Testiranja na ljudima

Dok australski stručnjaci testiraju cjepivo ChAdOx1 nCoV-19 na životinjama, znanstvenici sa Sveučilišta Oxford počeli su birati skupinu zdravih dobrovoljaca u dobi između 18 i 55 godina za nadolazeće ispitivanje na ljudima. Spomenuto cjepivo već je krenulo s proizvodnjom, ali neće biti spremno još nekoliko tjedana.

Znanstvenici namjeravaju testirati cjepivo na zdravim volonterima kako bi dobili vrijedne informacije o sigurnosnim aspektima cjepiva, kao i o njegovoj sposobnosti stvaranja imuniteta na sam virus. Skupina od 510 volontera dobit će ili cjepivo ChAdOx1 nCoV-19 ili kontrolnu injekciju. Ovo testiranje odobrili su britanski regulatori i etički odbori.

“Početak kliničkih ispitivanja prvi je korak. Njima možemo utvrditi funkcionira li novo cjepivo i može li sigurno odigrati središnju ulogu u kontroli pandemije koronavirusa koja je zahvatila cijeli svijet“, rekao je Imunolog Andrew Pollard, voditelj studije.

Može se davati djeci i starijima

Stručnjaci s Oxforda smatraju kako je cjepivo ChAdOx1 nCoV-19 najprikladniji izbor jer može proizvesti snažan imunološki odgovor nakon jedne doze, a ne koristi replicirajući virus koji može izazvati infekciju. Takvo cjepivo sigurnije je za djecu, starije osobe ili one s drugim zdravstvenim problemima.

Uz pripreme za prvo kliničko ispitivanje na ljudima, povećava se proizvodnja ovog cjepiva za daljnja ispitivanja, ali i potencijalno za druge buduće primjene. Time se, ako se cjepivo pokaže učinkovitim, može osigurati dovoljno doza cjepiva u najkraćem mogućem roku za djelatnike britanske Nacionalne zdravstvene službe (NHS), ali i za starije osobe ili one koji imaju druga kritična oboljenja.(ip,tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *