Amel Tuka večeras trči finale: Pokušat će osvojiti svoju prvu medalju na EP

Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka, koji je sinoć osvojio 2. mjesto u prvoj polufinalnoj trci te izborio direktan plasman u finale na 800 metara na 37. evropskom dvoranskom atletskom prvenstvu u Istanbulu (Turska), imao je ukupno sedmo najbolje vrijeme polufinala.

Tuka je, iza Francuza Benjamina Roberta koji je trčao 1:47.11, osvojio drugo mjesto u prvoj polufinalnoj trci s vremenom 1:47.53, što je i identično vrijeme koje je ostvario i trećepalsirani Italijan Catalin Tecuceanu, ali je Tuka za nijansu bio brži.

U današnjem finalu, koje je na programu u 18.22 sati, nastupit će i Španac Adrian Ben koji je u drugom polufinalu pobijedio s 1:46.82. Drugi je u drugoj polufinalnoj trci bio Belgijanac Eliott Crestan s 1:46.84, a treći Šveđanin Adreas Kramer s 1:47.11 te su njih trojica izborila direktan plasman, a kao dvojica najboljih po vremenu, nastupit će i četvrtoplasirani te petoplasirani iz druge polufinalne trke, Italijan Simeone Bartontini s 1:47.13 i Britanac Guy Learmonth s 1:47.50.

Tuka će u finalu trčati u stazi broj 1, zajedno s Crestanom. I u stazi 3 na startu će biti dvojica takmičara – Barontini i Robert, piše Fena, a prenosi Sport Centar.

Podsjetimo, Tuka je s vremenom 1:47.22 bio najbrži u kvalifikacijama za plasman u polufinale, a njegov lični rekord u dvorani iznosi 1:45.95. Ove je sezone tu discipline najbrže istrčao u vremenu 1:46.89.

Brži u karijeri od svih finalista s kojima će se sutra takmičiti za medalje od našeg reprezentativca bio je samo Šveđanin Kramer, čiji je lični rekord 1:45.09, dok je ove sezone najbrže trčao 1:45.90.

Inače, bilo koja medalja za Tuku bila bi i njegova prva medalja u konkurenciji seniora na evropskim prvenstvima, ali i ukupno druga poslijeratna za BiH, jer je jedinu medalju do sada, također na EP u dvorani 2013. godine u švedskom Geteborgu, osvojio njegov klupski kolega iz Atletskog kluba Zenica, bacač kugle Hamza Alić.

Tuka je svakako najuspješniji bh. atletičar u historiji, jer ima bronzanu medalju sa Svjetskog prvenstva na otvorenom iz 2015. godine u Pekingu (Kina) te srebro sa SP-a na otvorenom iz 2019. godine iz Dohe (Katar).