Većina zemalja Evropske unije prošle godine prekršila je barem jedno pravilo o zagađenju zraka, čak i nakon što su restrikcije uzrokovanje pandemijom COVID-19 poboljšale kvalitet zraka u mnogim regijama, pokazuju podaci privremene Evropske agencije za okoliš (EEA) objavljeni u utorak.
Zbog prekomjernog zagađenja zraka posljednjih je godina na sudu bilo gotovo 10 zemalja EU, iako se kvaliteta zraka poboljšala u ovoj deceniji.
Većina od 27 država članica EU premašile su barem jedno od zadatih ograničenja zagađivanja zraka u 2020., prema privremenim podacima EGP-a sa stanica za nadzor.
Smanjenje zagađenja je djelomično uzrokovano restrikcijama koje su uvedene radi suzbijanja pandemije COVID-19, posebno zbog smanjena cestovnog saobraćaja. Saobraćaj je glavni izvor zagađenja azotnim dioksidom koji može uzrokovati astmu i probleme s disanjem.
U međuvremenu, područja u osam zemalja EU prošle su godine probila dnevne granice za čestice, u poređenju sa 16 zemalja 2019. godine. Samo dvije zemlje EU-a prekršile su godišnje granice zagađenja čvrstim česticama 2020. godine, navodi EEA.
Dugotrajno izlaganje štetnim česticama može uzrokovati rak pluća i kardiovaskularne bolesti. Ključni izvori štetnih čestica uključuju sagorijevanje čvrstih goriva, a nivo čestica je posebno visok u regijama srednje i istočne Evrope gdje se ugalj obično koristi za zagrijavanje kuća.
Ukupno 17 zemalja EU prekršilo je prošle godine zadate vrijednosti zagađenja ozona.