
Ovogodišnji, 53. Međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije – Sajam šljive bit će održan od 13. do 15. augusta u Gradačcu, u izmijenjenom terminu i novom formatu.
Organizatori su odlučili pomjeriti tradicionalni termin održavanja sa kraja na sredinu augusta zbog klimatskih promjena koje utiču na vegetativni ciklus šljive. Kako je pojasnio voditelj Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca Sakib Imširović, cilj je da se manifestacija održava u periodu kada je šljiva najzastupljenija i najboljeg kvaliteta.
Pripreme za sajam su u završnoj fazi, a ove godine manifestacija će trajati tri dana umjesto dosadašnja četiri. Organizatori ističu da je riječ o prilagođavanju savremenim potrebama izlagača i posjetilaca.
Do sada je prijavljeno oko 150 izlagača iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore, dok je prijava novih učesnika i dalje otvorena.
Pored izložbenog dijela, program će obuhvatiti stručna predavanja i edukacije koje će biti organizovane u saradnji s Poljoprivredno-prehrambenim fakultetom Univerziteta u Sarajevu, kao i kulturno-zabavni program uz nastupe poznatih izvođača.
Novitet ovogodišnjeg izdanja je Gastrofest Gradačac, u okviru kojeg će biti organizovano takmičenje u pripremi bestilja i drugih proizvoda od šljive. Prvog dana učesnici će predstaviti svoje proizvode, dok će drugog dana od njih pripremati različite gastronomske specijalitete koje će ocjenjivati stručni žiri i dodijeliti nagrade najboljima.
Sajam šljive u Gradačcu održava se od 1969. godine i jedna je od najprepoznatljivijih privredno-sajamskih manifestacija u Bosni i Hercegovini. Tokom više od pet decenija prerastao je iz manifestacije posvećene šljivi u međunarodni sajam poljoprivrede i prehrambene industrije.
Grad Gradačac u međuvremenu je pokrenuo proces vizuelnog i medijskog rebrendinga sajma s ciljem njegove daljnje modernizacije i jačanja međunarodne prepoznatljivosti, uz očuvanje tradicije po kojoj je ova manifestacija poznata.
Program i novine ovogodišnjeg Sajma šljive predstavljeni su na konferenciji za medije u Gradačcu, kojoj su prisustvovali organizatori, gradonačelnik Gradačca te predstavnici Vlade Tuzlanskog kantona i gradova partnera. (tl)
