Zrinjski u mostarskom derbiju za gol bolji od Veleža

Zrinjski se ovom pobjedom probio na vrh tabele, dok je Velež ostao na devetom mjestu

(Plemići su jednim golom osvojili tri boda protiv Veleža – Foto: FB)

Završen je derbi susret devetog kola WWIN lige Bosne i Hercegovine, odnosno mostarski derbi između Veleža i Zrinjskog. Na kraju su se više radovali fudbaleri Zrinjskog koji su slavili pobjedu rezultatom 1:0

Ekipa Zrinjskog je od samog početka nametnula svoj tempo igre, držeći loptu više u svom posjedu. Već u trećoj minuti Savić šutira s distance, ali lopta odlazi pored gola.

Velež se tek oko desete minute oslobodio početnog pritiska Zrinjskog te su ubačajima Pršeša i Vehabovića pokušali da pronađu Mlinarića, ali odbrana Zrinjskog je na vrijeme reagovala i otklanjala opasnosti. Hrkać je također pokušao glavom u 23. minuti, ali lopta odlazi preko gola

Obilne kišne padavine su sprječavale obje ekipe da razviju neku ozbiljniju i smisleniju akciju. Teren je ostao u dobrom stanju, ali kiša jednostavno nije dozvoljavala ni bolje kretnje igrača, ni rizikovanje grešaka ili povreda.

Ipak, u 32. minuti Zrinjski dolazi do vodstva. Nakon centaršuta i loše reakcije Hadžikića, Mulahusejnović se najbolje snašao te postigao pogodak za 0:1.

U 36. minuti bilježimo i jednu gužvu pred golom Veleža, ali odbrana “Rođenih u posljednjem trenutku otklanja opasnost, a tri minute poslije i Malekinušić pogađa, ali lopta pada na gol Veleža.

Držao je Zrinjski kontrolu nad igrom do kraja prvog dijela susreta, a u 44. minuti i Topić je lijepo pokušao s 20 metara, ali Hadžikić brani njegov udarac. Izuzev te prilike, do kraja poluvremena nismo vidjeli ni jednu drugu, pa se na odmor otišlo s prednošću gostiju od 1:0.

Drugo poluvrijeme nije ponudilo bukvalno nikakva uzbuđenja. Uzrok tome je svakako jaka kiša, ali i potpuna kontrola gostiju nad igrom u kojoj nisu dozvoljavali domaćima da stvore iole ozbiljnu akciju.

Tek u posljednjih 15 minuta Velež je preuzeo inicijativu na terenu, no i dalje nije uspijevao da stvori pravu priliku. U finišu bilježimo dva dobra pokušaja za Zrinjski, Ćužetov i Juriljev, ali promjene rezultata nije bilo.

Zrinjski se ovom pobjedom probio na vrh tabele, dok je Velež ostao na devetom mjestu. Velež će u narednom kolu gostovati Sarajevu na “Koševu”, dok će Zrinjski ugostiti Igman iz Konjica. (Sc, tl)