(Zanimljivo objašnjenje – Foto: Pexels.com)
Sigurno vam se barem jednom dogodilo da iz mašine za pranje veša izvadite majicu koja je izgužvana, rastegnuta ili čak oštećena, ponekad i s promijenjenom bojom. U takvim trenucima poželimo da smo pažljivije proučili simbole na etiketi odjeće.
Pranje je dio svakodnevnice, i upravo zato postoji pet osnovnih simbola koji čine univerzalni “jezik” održavanja odjeće. Simboli su uvijek raspoređeni u istom redoslijedu i često dolaze jedan za drugim: posuda s vodom predstavlja pranje, trokut izbjeljivanje, pegla peglanje, krug hemijsko čišćenje, a kvadrat sušenje.
Ako ne znamo značenje ovih simbola, lako možemo oštetiti omiljeni odjevni predmet. Iako mnogi znaju osnovna pravila pranja i odvajanja veša, to ne garantuje da će odjeća zadržati prvobitni izgled i veličinu nakon pranja.
Jedan od simbola koji se često zanemaruje jeste trokut, koji označava mogućnost izbjeljivanja. Postoje tri verzije ovog simbola, a svaka ima posebno značenje.
Prazan trokut bez dodatnih oznaka označava da odjevni predmet nije osjetljiv i da se može koristiti bilo koji izbjeljivač, bilo onaj na bazi hlora ili kisika. Naravno, potrebno je pridržavati se uputstava i koristiti odgovarajuću količinu hemikalija.
Ako je prazni trokut precrtan s dvije dijagonalne linije, to znači da izbjeljivač s hlorom nije dozvoljen, ali se može koristiti deterdžent s izbjeljivačem na bazi kisika.
Trokut koji je potpuno precrtan označava da izbjeljivanje nije dozvoljeno i da bi upotreba bilo kakvog izbjeljivača mogla ozbiljno oštetiti tkaninu.