Zmajevi deklasirali Rumuniju i najavili meč godine protiv Austrije

Ovom pobjedom naš tim je osigurao baraž za SP, ali ima piliku da pobjedom u Beču izbori direktan plasman na Mundijal.

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine je u 7. kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo pobijedila selekciju Rumunije sa 3:1.

Rumuni su u vodstvo stigli u 17. minuti, nakon što je Valentin Mihaila uposlio Daniela Birligea, koji je izbio sam pred bh. golmana Nikolu Vasilja i uspio ga savladati.

Prethodno je, u 14. minuti, sam pred Vasiljem bio i Mihaila kojeg je dugom loptom uposlio Dennis Man, ali je napadač Rumunije sa oko 13 metara šutirao pored istračalog Vasilja, ali i pored lijeve stative.

Prva ozbiljnija opasnost pred rumunskim golmanom Ionutom Raduom bila je u 20. minuti, nakon ubacivanja sa desne strane od Esmira Bajraktarevića, ali je Samed Baždar sa oko šest metara po sredini gola šutirao glavom preko gola. Minutu kasnije Bajraktarević je pokušao uposliti i Edina Džeku, ali je Radu izboksovao loptu ispred bh. kapitena. Džeko ni u 29. minuti nije uspio dobro zahvatiti loptu koju je uputio Denis Burnić.

Man je u 31. minuti silovito šutirao sa oko 18 metara, ali je Vasilj odbio loptu. Amar Dedić je u 33. minuti ubacio u šesnaeseterac gostiju, ali se nije dobro snašao Baždar. Dobar pokušaj Amara Memića u 35. minuti sa oko 20 metara završio je pored gola, kao i pokušaj Mana na drugoj strani u 43. minuti, kada je slabo šutirao.

Benjamin Tahirović je u 43. minuti dobro šutirao, a Radu odbranio, dok je šut iz slobodnog udarca kojeg je Tahirović izveo u sudijskom dodatku zaustavila prečka pa gosti na odmor odlaze s golom prednosti.

Reprezentativci BiH sjajno otvaraju drugo poluvrijeme. U igru su ušli Alajbegović i Tabaković.

Edin Džeko u 48. minuti pogađa za 1:1, nakon sjajnog centaršuta Memića. Samo tri minute kasnije Alajbegović sjajno dribla i ubacuje na drugu stativu, ali bh. kepiten kasni.

U 67. minuti crveni karton za igrača gostujućeg tima. Draguš je pogibeljno startao nad Katićem, te mu je sudac Oliver potpuno zasluženo dao direktan crveni karton. 

U 78. minuti golčina Esmira Bajraktarevića. Fenomenalno je u stilu Lea Messija, prošao po desnoj strani i maestralno pogodio suprotne rašlje golmana Radua. To je njegov prvi gol za reprezentaciju BiH.

U 94. minuti, sjajno prolazi Alajbegović i asistira za Tabakovića koji pogađa za velikih 3:1 i delirij oduševljenja na stadionu Bilino polje.

Ovom pobjedom naš tim je osigurao baraž za SP, ali ima priliku i da pobjedom u Beču izbori direktan plasman na Mundijal. (tl)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *