Zemlja, vrlo moguće, ima šest kontinenata

Iako smo od malih nogu učeni da Zemlja ima sedam kontinenata—Afriku, Antarktiku, Aziju, Oceaniju, Europu, Sjevernu i Južnu Ameriku—nova istraživanja sugeriraju da bi to moglo biti pogrešno. Istraživanje objavljeno u časopisu Gondwana Research predlaže da Zemlja zapravo ima samo šest kontinenata.

Prema ovom istraživanju, koje je predvodio dr Jordan Phethean sa Univerziteta Derby, Sjevernoameričke i Euroazijske tektonske ploče nisu se potpuno razdvojile kao što se ranije mislilo. Umjesto toga, ove ploče se i dalje protežu i dijelom su povezane, što sugerira da Sjeverna Amerika i Europa mogu biti smatrane jednim kontinentom, a ne dva odvojena.

Studija se fokusira na vulkansku islandsku formaciju koja je prethodno smatrana rezultatom srednjoatlantskog grebena, kojeg su formirale Sjevernoameričke i Euroazijske ploče. Istraživači su, međutim, otkrili da Iceland, zajedno sa Greenland-Iceland-Faroes Ridge (GIFR), sadrži geološke fragmente oba kontinenta, što sugerira da su ove oblasti povezani dijelovi većeg kontinentalnog struktura.

Ovo novo saznanje moglo bi imati značajne posljedice za naše razumijevanje formiranja i razdvajanja kontinenata. Phethean opisuje ovo otkriće kao ekvivalent pronalaženju izgubljenog grada Atlantide u znanstvenom smislu, jer su otkriveni “fragmente izgubljenog kontinenta potopljenog ispod mora”.

Dalja istraživanja će uključivati analize vulkanskih stijena na Islandu i simulacije tektonskih ploča kako bi se dobili čvrsti dokazi o ovoj drevnoj kontinentnoj kori. Ova studija slijedi Phetheanov prethodni rad na otkrivanju skrivenog „proto-mikrokontinenta“ između Kanade i Grenlanda, što dodatno doprinosi razumijevanju kontinentalne dinamike.

Ovaj rad ne samo da mijenja našu perspektivu o broju kontinenata, već i pomaže u predviđanju budućeg izgleda naše planete i potencijalnih izvora resursa.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *