Prokremljovski ukrajinski oporbeni političar Viktor Medvedčuk, koji je uhićen još u travnju, razmijenjen je s Rusijom u sklopu razmjene zarobljenika, kaže ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij.
Zelenskij je rekao da se 200 ukrajinskih zatvorenika vratilo kući u zamjenu za Medvedčuka, prenosi Index.hr.
“Prvo nam je ponuđeno da vratimo 50 naših ljudi u zamjenu za jednog od onih u pritvorskom centru Službe sigurnosti Ukrajine. Razgovarali smo. Inzistirali smo. Broj od 50 porastao je na 200”, rekao je Zelenskij.
Vasil Maliuk, vršitelj dužnosti šefa ukrajinske sigurnosne službe, rekao je da Medvedčuk “nije samo kum Putinovom djetetu već i dokumentiran kao izdajica”.
“Štoviše, dok smo radili na slučaju Medvedčuk, neutralizirali smo višestruke agenturne mreže, uhitili višestruke izdajice i primili mnogo vrijednih informacija koje koristimo za protuobavještajne poslove i koje će nas približiti našoj pobjedi”, dodao je Maliuk.
Tko je još razmijenjen?
Pet ukrajinskih zapovjednika bilo je uključeno u razmjenu zarobljenika, kao i 55 zatvorenika koji će biti poslani u Rusiju, rekao je Zelenskij. Nije jasno jesu li svi zatvorenici Rusi ili proruski orijentirani, ali Zelenskij ih je opisao kao ljude “koji su se borili protiv Ukrajine i one koji su izdali Ukrajinu”.
Među onima koji su jučer oslobođeni iz zarobljeništva je 108 boraca Azova i drugih formacija”, rekao je Andrij Jermak, šef Ureda Zelenskog. Riječ je o borcima iz kontroverznog bataljuna Azov, dijela Nacionalne garde Ukrajine, koje je Rusija ranije nazvala neonacistima. Jermak je također rekao da je među razmijenjenima bilo 10 stranaca.
Među oslobođenima i Vjekoslav Prebeg
Među oslobođenima je i Hrvat Vjekoslav Prebeg. On je već s devetoricom drugih stranih državljana avionom sletio u Saudijsku Arabiju.
“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova obavještava kako je hrvatski državljanin Vjekoslav Prebeg, zarobljen u Ukrajini u travnju, danas oslobođen te će sutra biti u Hrvatskoj.
Vlada Republike Hrvatske, zajedno sa Službom vanjskih poslova, od prvog dana predano je radila i surađivala s ukrajinskim tijelima na oslobađanju Prebega, a to je bila i tema razgovora predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića s ukrajinskim državnim vrhom, pri njegovom posjetu Ukrajini u svibnju. Ovim putem zahvaljujemo i Saudijskoj Arabiji i prijestolonasljedniku Mohammedu bin Salmanu na zalaganju, kao i ukrajinskoj strani na suradnji i svesrdnoj pomoći u rješavanju ovog slučaja”, priopćili su jučer iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova.
Zarobljen kod Mariupolja, prijetila mu smrtna kazna
Prebeg je zarobljen kod Mariupolja i optužen da je kao ukrajinski plaćenik sudjelovao u rušenju vlasti te mu je prijetila smrtna kazna. U kolovozu se izjasnio da nije kriv pred sudom u Donjeckoj Narodnoj Republici gdje mu se sudilo zajedno s jednim Šveđanom i trojicom Britanaca.
Hrvatska je ranije najstrože osudila podizanje optužnice protiv Prebega, koji je bio pritvoren u toj samoproglašenoj republici. Hrvatska vlada je ranije objavila da je u neprekidnom kontaktu s ukrajinskim vlastima i drugim partnerima kako bi se rasvijetlio slučaj i oslobodio Prebeg.
Tko je Medvedčuk?
Viktor Medvedčuk rođen je 1954. u Sibiru, kamo su mu roditelji bili prognani nakon što mu je otac bio osuđen zbog suradnje s nacistima tijekom okupacije Ukrajine. Radio je kao odvjetnik, a kasnije je ušao u politiku.
Medvedčuk je čelnik Oporbene platforme za život, najveće oporbene stranke u Ukrajini. U ožujku je stranka bila jedna od nekoliko koje je Zelenskij suspendirao zbog povezanosti s Rusijom. Spominjao se kao jedan od Putinovih favorita za preuzimanje vlasti u Kijevu u slučaju da Rusija uspije zauzeti grad. Medvedčuk kaže da je ruski predsjednik Vladimir Putin kum njegovoj kćeri.
Ukrajinske vlasti stavile su Medvedčuka u kućni pritvor, ali on je pobjegao tri dana nakon što je Rusija napala Ukrajinu 24. veljače.