Zdravstveni radnici u Tuzlanskom kantonu uskoro bi mogli stupiti u generalni štrajk. Razlog zbog kojeg su se svi radnici u zdravstvu odlučili na ovaj korak je cijena satnice, koja je, kako kažu iz Sindikata, među najnižim u Federaciji. Trenutni iznos satnice od 2,5 KM ne može im, kako tvrde pokriti ni litar goriva, zbog čega su, još u maju od Vlade Tuzlanskog kantona tražili da ona bude 3 KM.
“Nažalost, u maju nije dogovoreno ništa, mi smo uputili zahtjev 11. maja vezano za usklađivanje satnice zbog inflacije i porasta troškova života. Mi smo u skladu sa odredbama kolektivnog ugovora i u skladu sa zakonom ispunili obećanje da to uputimo jer je tada inflacija bila oko 15 posto” – kazao je Zijad Latifović, predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstva FBiH.
Međutim, odgovor iz Vlade TK nikad nisu dobili. Time su, kaže Latifović, prekršene odredbe kolektivnog ugovora koji je potpisan krajem prošle godine.
“Tamo piše precizno da se u roku od 30 dana od upućivanja zahtjeva jedne strane u ovom slučaju strane sindikata, dakle onaj ko pregovara sa sindikatom mora se očitovati, početi pregovore, ili ne početi. Oni su napravili takav ignorantski odnos, niti da nam upute odgovor, niti da se jave” – dodaje Latifović.
Ukoliko Vlada ispuni zahtjev Sindikata zdravstvenih radnika, to će značiti povećanje plate između 17 i 20 posto za sve radnike u zdravstvu, zavisno od kategorije i koeficijenta.
“Kad pogledate samo inflaciju ona već dostiže 30 posto, tako da, povećanje satnice u ovom kontekstu je ublažavanje, a ne postizanje standarda. To je vid borbe sindikata iako se ovo moglo riješiti na jednom sastanku, a ne usložnjavati” – kaže dr. Esad Brkić, šef Odjeljenja za intenzivnu terapiju Klinike za interne bolesti UKC-a Tuzla.
Iz Vlade Tuzlanskog kantona tvrde da njihovi zahtjevi za sada ne mogu biti ispunjeni, i to iz više razloga, ali da će nastojati da u narednom periodu postignu dogovor sa sindikatom.
“Ono što je činjenica je da Sindikat radnika zaposlenih u zdavstvu potpisao ugovor koji je na snazi do kraja ove godine. Oni se jesu obratili sa zahtjevom da se radi aneksiranje ugovora, ali s obzirom da su u toku pripreme za izbore, Vlada će biti u tehničkom mandatu, nećemo imati Skupštinu koja će to moći u slučaju dogovora reagovati, nećemo biti u mogućnosti prema Skupštini poslati finansijski plan Zavoda zdravstvenog osiguranja, na koji ona treba dati saglasnost” – kaže ministrica zdravstva TK, Dajana Čolić.
Zbog svega bi uskoro jedino mogli ispaštati pacijenti, jer će, ukoliko radnici stupe u generalni štrajk, biti obustavljene brojne zdravstvene usluge.
“To će značiti da će se raditi stvari koje su propisane u tom Sporazumu. Neće biti ugrožen život pacijenata, hronični pacijenti, a onaj dio poslova koji se zove hladni program i sve ostalo će biti zaustavljeno” – dodaje Zijad Latifović, predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstva FBiH.
Prije generalnog štrajka, zdravstveni radnici su najavili da će od 12. septembra održavati polusatne obustave rada, što će biti upozorenje za generalni štrajk, koji će, ako dogovor sa Vladom ne bude postignut, početi 19. septembra.