(Ritual koji su počeli fotografi- Foto: Facebook )
Na Olimpijskim igrama u Parizu već je podijeljen veliki broj medalja, a mnogi sportisti su ih odmah stavili u usta. Ovaj ritual grizenja medalja na podiju prisutan je desetljećima, a korijeni sežu daleko u historiju Igara.
Prema Davidu Wallechinskyju, predsjedniku Međunarodnog društva olimpijskih historičara, za ovu praksu su krivi novinari i fotografi. “Fotografi su smatrali da su sportisti s medaljama u ustima ikonski kadrovi koji se lako prodaju. Takve fotografije često završe na naslovnim stranicama,” objasnio je Wallechinsky za službenu stranicu Olimpijskih igara.
Jedan poznat slučaj dogodio se njemačkom olimpijcu Davidu Mölleru, koji je 2010. godine osvojio srebrnu medalju u sankanju na Zimskim olimpijskim igrama. Kada je pokušao napraviti popularnu fotografiju s medaljom u ustima, slomio je zub. Ovo je jedini zabilježeni incident povezan s griženjem medalja.
Postojala je i teorija da sportisti grizu medalje kako bi provjerili njihovu kvalitetu, s obzirom na to da se zlato, srebro i bronza mogu lako oblikovati u poređenju s drugim metalima. Međutim, to nije pravi razlog.
Na Olimpijskim igrama u Parizu trebalo bi biti podijeljeno najmanje 987 medalja, a taj broj bi mogao biti i veći ako dođe do izjednačenja za najviša mjesta na takmičenjima.