Prije nekoliko dana Europski parlament izglasao je Plan rasta za zapadni Balkan, koji bi trebao ojačati regionalno tržište, ali je novac koji je planiran za BiH uvjetovan reformama.
Za Bosnu i Hercegovinu je tako određeno milijarda i 80 miliona eura, potvrđeno je iz Delegacije Europske unije u Bosni i Hercegovini.
Ukupno je u prometu šest milijardi eura, kako je najavljeno ranije, a države će na to moći računati, ako ispune kriterije, da će dospjeti u sljedeće četiri godine.
Crno tržište duhanskih proizvoda u porastu
Kada je riječ o sredstvima koje daje Europska komisija, fond je podijeljen na šest milijardi eura: od čega su dvije milijarde bespovratna, a četiri povoljna grant sredstva. Dvije milijarde maraka bi mogla pomoći infrastrukturi, energetici, poljoprivredi.Iz Delegacije EU su za naš portal rekli kako je Plan rasta za Zapadni Balkan prilika da Bosna i Hercegovina dobije skoro dvije milijarde KM u zamjenu za konkretne reforme koje će stvoriti uslove za snažniji ekonomski rast
“Još ima pregovora, vidjet ćemo šta će biti u naredna dva dana”, dodali su iz Delegcije EU u BiH.
EU planira uložiti 6 milijardi eura u BiH i region: Šta je to Plan rasta Zapadnog Balkana?
Iznosi su utvrđeni na osnovi procjene Europske komisije koja u obzir uzima broj stanovnika i visinu BDP-a.
Za Srbiju je planirano milijarda i 630 miliona eura, za Albaniju 924 miliona eura, Sjevernu Makedoniju 807 miliona eura, Kosovo 888 miliona eura i za Crnu Goru 388 miliona eura.
Podsjetimo, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rekla je ranije da ovaj Plan rasta ima ogroman potencijal i da bi mogao udvostručiti ekonomiju Zapadnog balkana u narednih 10 godina.
Šta to sadrži ovaj Plan? Između ostalog – formiranje zajedničkog tržišta Zapadnog Balkana, koje će imati pristup europskom tržištu i prije nego što zemlje postanu članice EU. Ovo podrazumijeva: slobodno kretanje robe, usluga, kapitala i ljudi. Von der Leyen pohvalila BiH: ‘Vi ste pokazali svoju posvećenost europskom putu’ Plan dalje sadrži poticanje ekonomske integracije unutar Zapadnog Balkana kroz zajedničko regionalno tržište, ubrzavanje temeljnih reformi te povećanje financijske pomoći.
Plan je vrijedan 6 milijardi eura (11,7 milijardi KM), a vrijedi do 2027. godine. Dvije milijarde eura (3.9 milijarde KM) došle bi u obliku bespovratne pomoći, a preostale četiri milijarde u vidu povoljnih kredita ili kapitalnih ulaganja, rekla je za Radiosarajevo.
Ali, ima uvjet. Pare se dobijaju nakon sprovedenih reformi.
O kakvim se reformama radi?
Svaka država će predložiti svoju reformsku agendu na temelju postojećih preporuka, uključujući godišnji Paket proširenja, nakon čega će se Komisija konsultovati, ocijeniti i usvojiti dnevni red.