Ekonomisti definiraju bankrot kao insolventnost, odnosno nesposobnost dužnika da iz redovnih prihoda servisira dospjele kreditne obaveze, te je prisiljen uzmati nove kredite kako bi vraćao ranije.
Upravo se to dešava u Republici Srpskoj, čiji zvaničnici uporno tvrde da RS uredno servisira dospjele kreditne obaveze, prešućujući činjenicu da to čini uzimanjem sve većih kredita pod sve nepovoljnijim uvjetima.
Za vrijeme vladavine Milorada Dodika i SNSD-a budžet Republike Srpske je, zahvaljujući PDV-u, sa manje od milijardu povećan na više od četiri milijarde maraka, ali to nije bilo dovoljno jer istovremeno su budžetska zaduženja povećana 15 puta, pokazuju zvanični podaci Ministarstva finansija RS.
Tokom proteklih sedam dana, Republika Srpska je povećala javni dug za skoro 300 mliona KM, a lavovski dio tog novca dolazi iz kreditnog aranžmana koji je Vlada RS sklopila s Mađarskom u iznosu od 110 miliona eura, odnosno 220 miliona KM. Ovaj kredit RS je uzela na deset godina sa grace periodom od godinu dana i po fiksnoj kamatnoj stopi od pet posto.
Republika Srpska se u ovoj godini na različite načine zadužila za oko 700 miliona KM, što je ravno četiri puta više nego se i istom razdoblju zadužila Federacija BiH.
Naredna godina biće jako teška za Republiku Srpsku i tamošnje vlasti jer na naplatu pristužu kreditne rate u ukupnom iznosu od oko 1,2 milijerde KM, što čini petinu budžeta Vlade RS. Taj podatak jasno je naveden u vladinom “Dokumentu okvirnog budžeta RS za perid od 2023 – 2025. godina”. Iz ovog dokumenta je vidlljivo da Vlada RS neće moći iz redovnih budžetskih prihoda servisirirati javnu dug, odnosno da će se svake neredne godine u prosjeku zaduživati za oko milijardu KM.
Javni dug Republike Srpske trenutno iznosi 6 milijardi i 162 miliona KM, odnosno 50,13 odsto bruto domaćeg proizvoda koji je u 2021. godini iznosio 12,293 milijarde KM. Uzimjući u obzir broj stanovnika i veličinu privrede, RS je više nego dvostruko zaduženija od Federacije BiH. Udio javnog duga u BDP-u Federacije BiH iznosi svega 27 posto.