VKBI, SGV, HNV i FP BiH 1990 ponudiće strateški dokument političkim strankama

U prethodnim sedmicama naše organizacije obavile su susrete sa velikim brojem političkih organizacija, koje imaju i svoje zastupnike u Parlamentarnoj Skupštini Bosne i Hercegovine, na kojima se vodio razgovor o Principima za izmjene Ustava Bosne i Hercegovine, koje su naše organizacije usaglasile, a koje je podržalo više od 62.000 građana Bosne i Hercegovine putem web aplikacije www.izmjeneustava.com.

SDPBIH, Narod i pravda, Naša stranka, Socijaldemokrati BiH, Narodni evropski savez, Evropski blok, kao političke organizacije koje imaju zastupnike u državnom Parlamentu, kao i Stranka za Bosnu i Hercegovinu, Platforma za progres, Hrvatska stranka Bosne i Hercegovine, Posavska stranka, kao i klub Koalicija „Država“ u potpunosti su podržali Principe za izmjene Ustava BiH, kao i ključne stavove o državnoj imovini gdje je zajednički ustanovljeno da je država BiH vlasnik svoje imovine a da se odgovarajućim zakonom može i treba definisati raspolaganje istom od strane nižih nivoa vlasti (entiteti, Brčko Distrikt, kantoni, gradovi/općine).

Tokom susreta usaglašeno je da nevladine organizacije ponude odgovarajući strateški dokument, utemeljen na ponuđenim Principima, koji bi izražavao minimum zajedničkih stavova predstavnika nevladinih organizacija, akademske zajednice, istaknutih pojedinaca iz društvenog života i političkih organizacija, a koji će biti obavezujući za sve potpisnike u kontekstu procesa koji stoje pred Bosnom i Hercegovinom sa temeljnim ciljem uređenja Bosne i Hercegovine kao države punih ljudskih prava i sloboda. Usaglašeni Principi nude balans između poštovanja individualnih i kolektivnih etničkih prava. Kolektivna prava naroda trebaju biti zaštićena u institucijama BiH kroz zaštitu jasno definisanih pitanja od vitalnog nacionalnog interesa.

Susretima se nisu odazvali DF, SBB i PDP.

U kontekstu pregovora u Neumu, koji su evidentno završeni neuspjehom, sa našeg stanovišta kompromitirani su od strane međunarodnih medijatora u samom startu jer na iste nisu pozvani predstavnici političkih stranaka iz RS-a. Drugi problem, koji se u suštini pokazao kao jednako poguban, jeste činjenica da međunarodni medijatori nisu postavili temeljne principe za pregovore. Polazni principi za pregovore, sa stanovišta međunarodno pravnih obaveza Bosne i Hercegovine i puta prema EU, morali su biti implementacija pravosnažnih međunarodnih presuda (sudova UN-a, Evropskog suda za ljudska prava, presuda sudova BiH i mišljenje Venecijanske komisije). Kako ovih principa nije bilo, sami pregovori su kompromitirani i osuđeni na neuspjeh. Iznenađeni smo da međunarodni medijatori nisu insistirali na demokratskim principima koje važe u svim demokratskim državama posebno u SAD i državama EU. S druge strane, ostali smo uskraćeni za informaciju koje su to bile polazne osnove bh stranaka koje su u Neumu bile prisutne, tako da smo stekli dojam da se pregovaralo i razgovaralo isključivo o prijedlozima HNS-a.

Pregovori, u formatu kako su sada vođeni i moderirani, bespotrebni su i kontraproduktivni, posebno sa aspekta i činjenice da se čeka dolazak ambasadora SAD iz administracije predsjednika Bajdena, da će nakon toga biti imenovan i izaslanik po ovim pitanjima od strane administracije predsjednika Bajdena (jer je gosp. Palmer imenovan od strane prethodnog predsjednika SAD), da je došlo do promjena u vladi SR Njemačke što će direktno uticati na politiku i EU prema procesima u BiH, da je osnažena pozicija i uloga Velike Britanije u BiH imenovanjem maršala Pithca. Sve ove činjenice moraju se uzeti u obzir i u tom formatu se treba praviti pretpostavka za pregovore o izmjenama Ustava a potom i Izbornog zakona BiH, koji će biti utemeljeni na suštinskim pitanjima, a ne na anti evropskim procesima i prijedlozima koje zagovara HNS i SNSD. Izmjene Ustava BiH i zakona moraju biti usmjerene na euroatlanski put Bosne i Hercegovine, ostvarivanje punih ljudskih i etničkih prava i sloboda na cijelom teritoriju BiH, vladavinu prava i borbu protiv sistemske korupcije i kriminala.

Politika koja se vodi od strane HNS-a i SNSD i njihovih partnera je anticivilizacijska, utemeljena na anti evropskim demokratskim pravnim stečevinama. Očigledno je utemeljena na retrogradnim politikama koje su strateški utemeljili Tuđman i Milošević marta 1991. godine u Karađorđevu a koji za konačan cilj imaju podjelu BiH. Ove politike doživjele su svoj fijasko tokom oružanih sukoba na prostoru bivše SFRJ, posebno u BiH, i kao takve su poražene i u diplomatskim međunarodnim sporazumima u Washingtonu i Deytonu. Pravni elipog dat je presudama haških sudova, koje imaju međunarodni karakter. Stav naših organizacija je da politike koje se vode od strane HNS-a, SNSD-a i SDA ne mogu biti format za buduće uređenje Bosne i Hercegovine. Unitarno-hegemonistička politika, ma od koga da dolazi, nema budućnosti jer kao takva razara duh i biće Bosne i Hercegovine. Svaki nacionalizam hrani druge nacionalizme.

Mirnodopske okolnosti trebale su dati prednost bosansko-hercegovačkim integrativnim snagama i obezbjediti im bolju startnu poziciju za evropske procese, međutim zbog nedostatka zrelosti, mudrosti, savjetovanja i povjerenja, sa izraženim viškom politikanstva, liderskih sujeta i partikulranih političkih interesa, jasno se može konstatovati da politička snaga rušitelja Bosne i Hercegovine kao društva zajedničkih vrijednosti leži u pobrojanim slabostima bosanskohercegovačkih snaga, koje se deklarativno zalažu za pluralnu, multietničku Bosnu i Hercegovinu kao državu punih ljudskih prava i sloboda.

U ovom trenutku smatramo da je nužno donijeti izmjene Izbornog zakona koje će osnažiti integritet izbornog procesa, vratiti povjerenje u izborni proces, a za što postoji, barem deklarativna podrška, od strane većine zastupnika i stranaka u oba Doma PSBIH. Na ovome ćemo insistirati kod domaćih i međunarodnih predstavnika. Podržavamo i pozdravljamo stav OHR da se izboru i u BIH 2022. godine moraju održati.

Pozivamo na strpljenje, ustrajnost i odlučnost kako bi se oduprli dodatnim etno-nacionalnim podjelama u BiH, i jasno izražavamo stav da svaki dogovor u BiH mora biti u kontekstu trasiranja puta naše države u Europsku uniju. Odbacujemo svake pregovore ili dogovore koji utemeljuju dodatne segregacije, podjele, jezik mržnje i netrpeljivost. Posebno ćemo istrajavati na uvođenju dodatnih sankcija koje se odnose na sistemsku korupciju i kriminal koji se jasno može vidjeti u imovinama kojima raspolažu najgrlatiji zaštitnici i predstavnici „legitimnog“ nacionalnog predstavljanja.

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *