Ukupno 52 zemlje, uključujući Tursku i tri međunarodne organizacije, dat će usmene izjave pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) 26. februara na saslušanju o pravnim posljedicama izraelskih postupaka na okupiranim palestinskim teritorijima, saopćio je najviši sud Ujedinjenih nacija, javlja Anadolu.
ICJ je objavio kalendar usmenih izlaganja u savjetodavnom mišljenju o pravnim posljedicama izraelskih postupaka na palestinskim teritorijima koje je okupirao, uključujući Istočni Al-Quds.
U skladu s tim, 52 države, uključujući Turkiye, kao i Arapsku ligu, Organizaciju islamske saradnje i Afričku uniju, održat će 30-minutna usmena izlaganja 19 i 26. februara.
Usmene izjave započet će prezentacijom Palestine u 19. februara, a završiti s Maldivima popodne 26. februara.
Glavne dužnosti ICJ-a uključuju rješavanje pravnih sporova koji nastanu između država u skladu s međunarodnim pravom i davanje savjetodavnih mišljenja o pravnim pitanjima koja su mu upućena.
Sud UN-a će na zahtjev Opće skupštine UN-a izdati neobvezujuće savjetodavno mišljenje o pravnim posljedicama izraelske politike i djela u okupiranoj Palestini po ovom pitanju.
Javna ročišta suda u Haškoj palati mira prenosit će se uživo.
Ovo je prvi put da se tako veliki broj država pismeno i usmeno očitovao na savjetodavno mišljenje pred sudom, dok Izrael, koji je dao pismene izjave, nije učestvovao u usmenim raspravama.
Savjetodavno mišljenje ICJ-a nije vezano uz sporni slučaj između dviju država, za razliku od slučaja koji je Južnoafrička Republika pokrenula pred Međunarodnim kaznenim sudom (ICC) protiv Izraela zbog kršenja Konvencije o genocidu, već samo Izraela.
Sadrži neobvezujuće pravno mišljenje svjetskog suda o pravnoj odgovornosti za izraelsku okupaciju Palestine.
Međunarodni sud pravde (ICJ) je prošlog mjeseca izrekao privremenu presudu tražeći od Izraela da prestane s ometanjem isporuke pomoći u Gazi i poboljša humanitarnu situaciju u enklavi, nakon što je Južna Afrika optužila Tel Aviv da je počinio genocid.
Izrael je pokrenuo smrtonosnu ofanzivu na Gazu nakon napada Hamasa 7. oktobra, ubivši najmanje 27.947 Palestinaca, a vjeruje se da je oko 1.200 Izraelaca ubijeno u napadu Hamasa.
Prema podacima Ujedinjenih nacija zbog izraelske ofanzive je 85 posto stanovništva Pojasa Gaze interno raseljeno i suočeno s akutnom nestašicom hrane, čiste vode i lijekova, dok je 60 posto infrastrukture enklave oštećeno ili uništeno.