Univerzitet u Tuzli obilježava 48. godišnjicu. Na ovoj visokoškolskoj ustanovi je trenutno oko 10 hiljada studenata. Na svečanosti povodom godišnjice istaknut je značaj izgradnje Kampusa, projekta čija prva faza je u toku. I ovaj put, predstavljeni su zlatni studenti tuzlanske visokoškolske ustanove.
Skoro pet decenija je postojanja Univerziteta u Tuzli. Posljednja godina je, kako navodi rektorica, izuzetno uspješna, prvenstveno zbog početka gradnje Kampusa, tačnije realizacije prve faze ovog najznačajnijeg projekta u historiji Univerziteta, prenosi RTV Slon.
”Ja sam u ovo doba prošle godine rekla da smo dobili Urbanističku saglasnost za izgradnju prvog objekta u Kampusu, uspjeli smo da u ovom periodu koji je iza nas i otvorimo gradiliše. U oktobru smo otvorili gradilište prvog objekta u kome će biti četiri fakulteta. Pedeseta godišnjica je u tom objektu koji smo planirali. Istovremeno idemo i sa drugim projektima u okviru Kampusa, kreće se u rekonstrukciju objekta za potrebe Laboratorijskog kompleksa Mašinskog fakulteta u okviru jednog IPA projekta. Napravljen je idejni projekat Računarskog centra”, ističe prof. Nermina Hadžigrahić, rektorica Univerziteta u Tuzli.
Ernes Halilović će vjerovatno završiti svoj studij u starim prostorima, ali je uprkos tome bio zlatni student. Prosjek mu je bio 9,6 i drago mu je što su baš na godišnjicu Univerziteta predstavljeni oni studenti koji su se najviše zalagali i trudili tokom školovanja.
”Ja sam imao običaj da u toku svog studiranja, što mlađe kolege, što svoje, na neki način motivišem, kako njih tako i sebe, upravo na način da im skrenem pažnju na to da prethodno znanje ni pretjerana inteligencija nije ključ uspjeha, nego organizacija i na neki način upornost”, ističe ovaj student drugog ciklusa Rudarsko-geološko građevinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli.
Uporni su na Univerzitetu u Tuzli, pa pokušavaju uprkos teškim vremenima za razvoj visokog obrazovanja, studentima ponuditi kvalitetno obrazovanje, te privući nove studente. Kažu, da je broj novoupisanih studenata u posljednjoj akademskoj godini povećan. Njihove pokušaje i rad prepoznaju u državnoj Agenciji za razvoj visokog obrazovanja.
”Naravno, ponekad imamo i gore i bolje situacije, ali mislim da je sada jedno takvo stanje u kome se osjeća jedna probuđenost i ideja da se ovaj Univerzitet i visoko obrazovanje u TK i šire u BiH, podgine na viši nivo”, kaže prof. Enes Hašić, direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH.
Da bi visoko obrazovanje u našoj zemlji bilo na nivou evropskog i svjetskog, nadležni organi trebaju posvetiti više pažnje razvoju i dati više novca za to, navode iz akademske zajednice.
”Budućnost države zavisi od kvaliteta obrazovanja, kakvi kadrovi se iznjedre iz tog sistema. Zato mislim da makar u ovom regionu, nedovoljno se pažnje pridaje visokom obrazovanju a svakako i finansijski aspekti su vrlo skromni. U tom pogledu, univerziteti u našem regionu, tako i u BiH, zapravo postižu mnogo više nego što bi se moglo realno očekivati od stepena finansiranja”, naglašava Ivanka Popović, potpredsjednica Evropske asocijacije univerziteta.
Nadležni u Tuzlanskom kantonu navode da podržavaju rad Univerziteta, sada prvenstveno kroz izgradnju Kampusa, a i kadrovski.
”Jer smo dali rekordan broj saglasnosti za angažovanje nastavnika i saradnika, sa zasnivanjem radnog odnosa i bez zasnivanja radnog odnosa. Također i studente podržavamo na razne načine”, rekao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK.
U ovoj akademskoj godini, Vlada je ukinula participaciju za samofinansirajuće studente, što je kako ističe ministar, doprinos studentima. Na Univerzitetu u Tuzli je trenutno oko 10 hiljada studenata. U narednoj akademskoj godini, na ovoj visokoškolskoj ustanovi imaju u planu uvođenje novih studijskih programa. (tl)