(Djeca su najveći stradalnici u ratnim zonama – Foto: Agencije)
Agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice u četvrtak je saopćila da je broj prisilno raseljenih osoba do kraja prošle godine iznosio rekordnih 117,3 miliona, upozoravajući da bi ta brojka mogla još porasti bez velikih globalnih političkih promjena.
– To su izbjeglice, tražioci azila, interno raseljene osobe, osobe koje su prisiljene otići zbog sukoba, progona, različitih i sve složenijih oblika nasilja – rekao je Filippo Grandi, visoki komesar UN-a za izbjeglice.
– Sukob ostaje vrlo, vrlo dubok pokretač raseljavanja – naglasio je.
U svom izvještaju o globalnim trendovima prisilnog raseljavanja, UNHCR je naveo da je u posljednjih 12 godina zabilježen godišnji porast broja prisilno raseljenih osoba.
UNHCR procjenjuje da je prisilno raseljavanje nastavilo rasti u prva četiri mjeseca 2024. te da je broj raseljenih vjerovatno premašio 120 miliona do kraja aprila.
– Ukoliko ne dođe do promjene u međunarodnoj geopolitici, nažalost, zapravo vidim da ta brojka nastavlja rasti – rekao je Grandi, govoreći o riziku od novih sukoba.
Sukobi koji su doveli do raseljavanja uključuju rat u Sudanu, koji je Grandi opisao kao “jedan od najkatastrofalnijih” uprkos tome što je privukao manje pozornosti od drugih kriza. Više od devet miliona ljudi interno je raseljeno, a još dva miliona pobjeglo je u susjedne zemlje, uključujući Čad, Egipat i Južni Sudan, rekao je Grandi. (a)