U slučaju prijave nasilja u porodici, novi zakon u TK-u predviđa oduzimanje oružja

Denis Fejzić, načelnik Ureda direktora Uprave policije MUP-a TK-a, izjavio je da će u budućnosti, pri upisu smrti, biti automatski obaviješten državni službenik zadužen za oružje.
Vlada TK, 53. sjednica, Aerodrom Tuzla
(Vlada TK usvojila novi zakon- Foto: Press TK)

Vlada Tuzlanskog kantona usvojila je novi zakon o oružju i municiji i uputila ga u skupštinsku proceduru, nakon skoro godinu dana javne rasprave. Ovaj zakon donosi brojne novine u cilju usklađivanja s regulativama Evropske unije i kao reakciju na tragične događaje u Gradačcu i Lukavcu, gdje su ubijene tri osobe, a jedan učenik osnovne škole teško je ranio nastavnika pištoljem svog djeda.

U augustu prošle godine, Nermin Sulejmanović je bez dozvole koristio pištolj za ubistvo nevjenčane supruge Nizame Hećimović i još dvije osobe, prije nego što je izvršio samoubistvo. U drugom incidentu, maloljetnik je ranio nastavnika pištoljem registriranim na njegovog pokojnog djeda, čije posjedovanje nije bilo prijavljeno policiji. Novi zakon uvodi strože procedure kako bi se spriječili slični incidenti.

Denis Fejzić, načelnik Ureda direktora Uprave policije MUP-a TK-a, izjavio je da će u budućnosti, pri upisu smrti, biti automatski obaviješten državni službenik zadužen za oružje. Policija će tada zatražiti da se oružje pokojnika preda odmah. Posebna pažnja posvetit će se slučajevima nasilja u porodici, gdje će oružje biti privremeno oduzeto do završetka postupka.

Zakon ima podršku vlasti i opozicije u Skupštini TK-a, posebno u dijelovima koji se odnose na nasilje u porodici. Žarko Vujović, predsjednik Skupštine TK-a, istaknuo je da će zakon pooštriti uvjete za dobivanje dozvole za oružje, posebno za nasilnike sa prijavama u Tužilaštvu ili MUP-u.

Jedina zamjerka opozicije odnosi se na skraćenje roka važenja oružanog lista s deset na pet godina, što bi moglo povećati troškove vlasnicima oružja. Dževad Hadžić, predsjednik Kluba zastupnika SDP-a, naglašava potrebu da se izbjegne dodatno finansijsko opterećenje građana.

Građani smatraju da su pooštravanja zakona trebala doći i ranije, te se nadaju da će donijeti pozitivne rezultate.

Podsjetimo, Bosna i Hercegovina još nije usvojila zakon o oružju na državnom nivou, pa su kantoni u Federaciji odgovorni za vlastite zakone. Tuzlanski kanton je, zbog nedavnih tragičnih događaja, među prvima pokrenuo ovu inicijativu.

(Izvor: federalna.ba)

Podijeli

Leave a Reply

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *