Brisel je pripremio novi revolucionarni trgovinski — i, zapravo, spoljnopolitički — instrument koji će mu omogućiti da uvede kontrasankcije pojedincima, kompanijama i čitavim zemljama, približavajući blok ambiciji da postane „geopolitički” akter, javlja Politico.eu.
Veoma osjetljiv nacrt zakona, do kojeg je došao ovaj medij, daje EU stvarnu moć kao vanjskopolitičkog aktera. On u suštini daje Briselu zakonsko pravo i sredstva za gašenje vatre vatrom kada je EU ili jedna od njenih članica ekonomski ugrožena.
Ako prijedlog prođe zakonodavni proces – a to nije nevjerovatno s obzirom da su i Francuska i Njemačka, podržali ideju – to će biti najveći dobitak EU u vanjskopolitičkim ovlastima u posljednjih nekoliko decenija. Čak i veliki igrači kao što su Kina, SAD i Rusija morali bi dvaput da razmisle prije nego što uvedu sankcije EU – piše Politico, prenosi Hayat
Instrument dozvoljava Briselu da nametne ekonomske (kontra)mjere — u rasponu od trgovinskih i investicijskih ograničenja do sankcija za prava intelektualne svojine — bilo kojoj zemlji koja je pokušala ekonomski ucijeniti EU. Ali prije nego što ih primijeni, Brisel bi dao zemljama priliku da se povuku od svojih “mjera prinude”, da posreduju u sporazumu zasnovanom na međunarodnim pravilima.
U prijedlogu zakonskih rješenja se napominje da je “cilj” “odvratiti ili natjerati treću zemlju da odustane” od mjera prisile, “dok se Uniji, u krajnjem slučaju, dopušta da se suprotstavi takvim radnjama”.
Komesari EU su godinama gledali kako realpolitika sabotira i uništava njihove političke planove. Kada je Brisel želio oporezovati emisije avio-kompanija, SAD i Kina su zaprijetile da će ograničiti pristup tržištu EU avio kompanijama i prodaju aviona Airbus. Slično, Brisel je morao obustaviti istrage protiv Huaweija i kasnije kineskih solarnih ćelija nakon što je Peking zaprijetio da će oporezovati francusko vino i ograničiti prodaju njemačkih automobila. Peking je također uspješno izvršio ekonomski pritisak kako bi natjerao Španiju da promijeni svoj krivični zakon nakon što su sudije u Madridu izdale naloge za hapšenje kineskih političara zbog kršenja ljudskih prava.
U međuvremenu, zemlje EU koje se suočavaju s ekonomskim napadima ne mogu učiniti mnogo da se odbrane, budući da su vezane za jedinstveno tržište EU-a i pravila carinske unije.