U okviru projekta “Solarna energija za Tuzlu“, koji realizira Centar za ekologiju i energiju, uz podršku Förderverein-a iz Švicarske, organizira se radni sastanak povodom početka realizacije trogodišnjeg projekta i njegovog javnog predstavljanja, nakon kojeg će učesnici davati izjave za medije.
Mjesto održavanja: Sala za sastanke, Dramar centar, Ulica branilaca BiH 11- Slavinovići, Tuzla
Datum održavanja: 6.12.2021. (utorak)
Vrijeme održavanja radnog sastanka: 12.00 – 13.00 sati
U saradnji sa Ministarstvom za obrazovanje i nauku TK, Elektrotehničkom i Građevinsko-geodetskom školom, u Tuzli će se raditi na osavremenjavanju postojećih planova i programa temama koje se odnose na planiranja, projektovanje, instaliranje i održavanje fotonaponskih sistema. Za profesore će biti obezbijeđena stručna teorijska i praktična obuka na ove teme.
Za tu svrhu će se u školama opremiti dva specijalistička laboratorija/radionice, a za nastavnike će biti organizirana i studijska putovanja. Dodatno će se razmotriti potrebe i mogućnosti uvođenja novih stručnih zvanja i zanimanja. Također, razmotriti će se mogućnosti prekvalifikacije i obrazovanja odraslih, zaposlenih i nezaposlenih osoba u ovim specifičnim oblastima.
Kako bi se stvorili uslovi za masovnije interesovanje građana za fotonaponske sisteme vršiće se kontinuirano njihova promocija kroz direktnu komunikaciju sa građanima, industrijom, trgovinama, nadležnim institucijama i medijima.
Vlasnici individualnih stambenih objekata, koji budu zainteresirani za instaliranje fotonaponskih sistema, će od projektnog tima besplatno dobiti podršku vezanu za administrativna i stručna pitanja.
Projektom se želi unaprijediti razvoj solarnih tehnologija u Tuzli i ubrzati ekspanzija ovakvog načina proizvodnje energije. CEE će postati kompetentni centar za fotonaponske sisteme, a Tuzla će postati prepoznatljiva po interesovanju građana za korištenje solarne energije.
Solarna energija je jedan od stubova nacionalne energetske strategije i njena brza ekspanzija je važna i hitna, jer je ona održiva i pozitino utiče na poboljšanje kvaliteta zraka i klimatske promjene.
Projektni tim će pratiti realizaciju projekata, sarađivati sa svim zainteresovanim stranama i održavati redovne sastanke. Eksperti iz Švicarske će biti uključeni u upravljanje projektom, biće podrška stručnim školama, dostavit će stručne materijale za solarne tehnologije. Eksperti iz Polybau škole su zaduženi za specijalističke obuke profesora građevinske i elektro struke, a eksperti iz Fordervereina će pružati stručnu koordinaciono i organizacionu podršku, saopćeno je iz Centra za ekologiju i energiju Tuzla. (vr)